AB'de parasal genişleme 2,4 trilyon avroya çıkacak

Avrupa Merkez Bankasının parasal genişlemesinin 2018'e kadar süreceğini tahmin eden uzmanlar 2,4 trilyon avronun piyasaya gireceğini öngördü

AB'de parasal genişleme 2,4 trilyon avroya çıkacak
AB'de parasal genişleme 2,4 trilyon avroya çıkacak
GİRİŞ 30.09.2015 16:10 GÜNCELLEME 30.09.2015 16:10

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) tarafından yapılan açıklamada, Avro Bölgesi'nin ekonomik aktivitesindeki istikrarın bu yılı ve ilerideki birkaç yıl boyunca devam etmesinin beklendiği belirtilerek, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) parasal genişleme programını 2,4 trilyon avroya çıkarabileceği kaydedildi.

S&P'nin açıklamasında Avro Bölgesi'nin ekonomik aktivitesindeki istikrarın bu yılın geri kalanında ve ilerideki birkaç yıl boyunca devam etmesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, "ECB'nin parasal genişleme programını eylül 2016'nın ilerisine taşımasını, büyük ihtimalle 2018 ortasına kadar sürdürmesini bekliyoruz. Parasal genişleme iki katından fazla artırılarak 2,4 trilyon avroya ulaşabilir" ifadesine yer verildi.

Gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerinde değer kayıpları yaşanırken, avronun yeniden değer kazanmasına dikkatin çekildiği açıklamada, ECB'nin parasal genişleme programını 2016'nın eylül ayının ilerisine taşıyabileceği, enflasyon oranının ise hedeflenenin altında seyretmesinin beklendiği ifade edildi.

S&P açıklamasında, Çin'in ekonomik büyümesin ilişkin temel senaryonun 2016 yılında yüzde 6,3, 2017 yılında ise yüzde 6,1 olarak gerçekleşmesi yönünde olduğu vurgulanarak, Çin'deki ekonomik büyümenin 2016'da yüzde 4,4, bir sonraki yıl ise yüzde 3,9'a gerilemesine dayanan alternatif bir senaryonun da bulunduğu ve bu senaryoya göre Avro Bölgesi'nin 2017 yılında ekonomik büyümesinin önceki tahminlere kıyasla yüzde 0,8 oranında daha az olabileceğinin altı çizildi.

Açıklamada, Çin'deki ekonomik büyümenin yavaşlamasından Avro Bölgesi ekonomileri içerisinde en çok Almanya ve Hollanda'nın etkileneceği tahmini aktarıldı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan S&P'nin Avrupa, Ortadoğu, Afrika Başekonomisti Jean-Michel Six, Avro Bölgesi'nin ekonomik büyümesi önünde halen avronun güçlenmesinden kaynaklanan dikkate değer risklerin olduğunu belirterek, "Dış şok riskleri arttıkça, ECB'nin parasal politikasının etkili bir şekilde bölgenin yerel ekonomilerine aktarılması Avro Bölgesi'nin iyiye doğru gidişi için son derece önemli" ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
standard & poor's
YAZDIR