İran'a ilk ziyaret Almanya'dan

Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel Alman ekonomisi için de yeni bir iş sahası imkanları araştırmak için bugün Tahran’a gidiyor.

İran'a ilk ziyaret Almanya'dan
İran'a ilk ziyaret Almanya'dan
GİRİŞ 19.07.2015 17:41 GÜNCELLEME 19.07.2015 17:41
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Deutsche Welle'nin haberine göre, Almanya Ekonomi Bakanı Gabriel, Tahran yönetimi ile varılan nükleer anlaşma sonrasında İran'ı ziyaret eden ilk üst düzey Batılı politikacı olacak. Gabriel'in üç günlük ziyaret sırasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de bir araya gelmesi bekleniyor. Ekonomi Bakanı Gabriel İranlı bakan, sanayici ve iş adamlarıyla da temaslarda bulunacak.

Gabriel'e Alman işadamı ve sanayicilerden oluşan geniş bir delegasyon da eşlik ediyor. Bunlar arasında Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Eric Schweitzer de bulunuyor.

Alman ekonomisi, ekonomik yaptırımların kalkmasıyla birlikte İran ile milyarlarca euroluk iş anlaşmaları yapmayı umuyor. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği'nin (DIHK) rakamlarına göre Almanya'nın İran'a yaptığı ihracat 2014 yılında 2,39 milyar euro olan ihracat üç ila dört yılda 10 milyar euronun üzerine çıkartılabilecek.

DIHK Dış Ekonomi Birimi Yöneticisi Volker Treier “Eğer yaptırımlar kaldırılırsa kısa süre içinde 5 milyar euroya ulaşabiliriz” tahmininde bulunmuştu. Treier İran'da Alman teknolojisine büyük talep olduğunu söyledi. Özellikle makine sanayisi, kimya ve ilaç endüstrisi, otomobil tedarikçileri, raylı araç üreticileri açısından yeni ticaret olanakları bulunduğu belirtiliyor. İran'da hâlihazırda 80 Alman şirketi faaliyet gösteriyor.

Tahran'ın nükleer programı üzerine İran ile 5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin, Almanya) haftabaşında Viyana'da anlaşmaya varmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • sahin 5 yıl önce Şikayet Et
  türk heytleri hemen çıkarma yapmalıdırlar yoksa amelelik işleri hariç birşey kalmayacak bize
  Cevapla
 • Vatandas 5 yıl önce Şikayet Et
  Elin oglu avrupadan gelsin senin komsun ile büyük ticaretler yapsin sende türkiye olarak daha hükümet ne olacak koalisyon ne olacak secim mi olacak ugras dur. Yürüyen bir Treni durdaranlar cezasini en cok ekonomik olarak daha coookkk cekecek.
  Cevapla
 • yahyac 5 yıl önce Şikayet Et
  ben iranın yerinde olsam ab ülkelerinden gelecek olan siyasileri ve iş adamlarını ülkeye sokmam
  Cevapla
 • berde azerbaycan 5 yıl önce Şikayet Et
  tek dinleri para
  Cevapla
 • gulabi yu 5 yıl önce Şikayet Et
  vampirler hemen sıraya girdi emecek yer arıyolar
  Cevapla