Ruslar ters köşe yaptı! AB ülkeleri panikte

Ukrayna meselesi yüzünden ABD ve AB tarafından yaptırıma tabi tutulan Rusya misilleme yapmak üzere harekete geçti.

Ruslar ters köşe yaptı! AB ülkeleri panikte
Ruslar ters köşe yaptı! AB ülkeleri panikte
GİRİŞ 19.08.2014 08:10 GÜNCELLEME 19.08.2014 14:11
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış


İlk önce gıda ürünlerini yasaklayan Rusya, yaptırım uygulayan ülkelere karşı enerji yasağını gündemine alarak bir çok Avrupa ülkesinde paniğe yol açarken şimdi de ülkesinde üretim yapmayan otomobil firmalarına yaptırımı tartışıyor.

Batı ülkeleri ve Rusya arasında devam eden yaptırımlar savaşında yeni bir sayfa daha açılabilir.

Rusya, ABD ve Avrupa Birliği’nin Moskova’ya karşı ek yaptırımlarını artırması durumunda, karşı atağa geçerek batılı ülkerden otomobil alımlarını da kapsayan yeni sınırlamalara gidebilir.

SIRADA OTOMOBİL VAR


Moskovo’da yayınlanan Vedomosti adlı ekonomi gazetesinin üst düzey Rus yetkililere dayandırarak verdiği haberinde, ‘gıda ürünleri ithalatının yasaklanması sonrası sıra otomobile gelebilir’ denildi.
 
Rusya’nın Batı’dan et, tavuk, peynir, sebze, meyve gibi gıda ürünlerinin alımını yasaklamasını otomotiv sektörün izleyeceği seslendiriliyor. 2014 yılında Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD’den de binek araçların yüzde 27’sini ithal eden Rusya’da kamyon ithalatı yüzde 46 seviyelerinde olurken, otobüs ithalatı ise yüzde 13 seviyesinde olduğunu yazan Vedomosti gazetesi, ismini vermediği bir kaynağın “Ya tamamen bir yasak veya kısmen otomobil ithalatı yasağı ile karşılaşabiliriz” dediğine yer verdi. 
 
Bazı devler etkilenmeyecek  
 
Bu yeni ithalat yasağının Ford, Volkswagen, Ford Renault, Toyota ve Hyundai gibi, Rusya içinde faaliyet gösteren yabancı otomotiv şirketlerini kapsamayacağı yazıda belirtilen önemli bir ayrıntı oldu. Bu önerinin yetkililer tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderildiği ancak henüz böyle bir kararın verilmediği kaydedildi. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan siyasi ve askeri kriz devam ederken, Batı yaptırımlara Rusya’nın enerji, finans sektörlerini hedef alırken, Rusya buna misilleme yaparak AB, ABD, Norveç, Kanada’dan gıda ürünleri alımını bir yıl süreyle yasaklamıştı.
 
Rusya’da uluslararası otomotiv şirketleri 2000’li yılların ortalarından beri 5 milyar dolarlık yatırım yaptılar. Hükümet ithal araçlar üzerindeki vergileri artırarak ve yedek parçalar üzerindeki tarifeleri düşürerek uluslararası yatırımcıyı teşvik etti.
 
Yaptırımların mantığı AB’yi bölüyor
 
Yaptırım savaşları AB içinde de çatlaklar oluşturdu. Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri yaptırımlar nedeniyle ekonomik zorluklarla karşılaşabilecekleri konusunda eleştirilerini paylaşırken, Batı Avrupa ülkeleri ise Rusya’ya yaptırımlar aracılığıyla ders verme derdinde.

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto Rusya lideri Putin ile görüşmesinde yaptırımların etkisinin iki tarafa da yıkıcı etkisi olduğunu söyledi. Finlandiya, ticaretinde ciddi daralma yaşayan gıda şirketlerine sahip. Zaten zor durumda olan Yunanistan’ın da Rusya’ya yaptırımlar nedeniyle daha da zor günler geçirdiği söyleniyor.

YORUMLAR 7
 • mert mert 9 yıl önce Şikayet Et
  yorumlara bakiyorumda. biz kendimizi kandirmaktan baska hic birsey yapmiyoruz diye düsünüyorum. suriyede ve irakda katledilen binlerce müslümanin sebebi rusyadir, abede dir ve her iki tarafinda olan ORTAKLARIDIR sebebi.
  Cevapla
 • mevhibe inal 9 yıl önce Şikayet Et
  Dayan Putin!. Globalcilerin dini-imanı ve devleti yok. Dünyanın enerji ve gıdasını ele geçirip, hükmetmeye çalışıyorlar.
  Cevapla
 • eray akalın 9 yıl önce Şikayet Et
  ahmet hulusi hazretleri. bu kitaptada rusyanın avrupayı almanyanın doğusundan başlamak üzere yerle bir edeceği yazıyor.geride kalanlrda türkiye dışladıklarına pişman olcaklardır yazıyor.ve trükiyenin dışlamalar sonucunda avrupa birliğinden ayrılmasının büyük bir rahmet olduğunu anlayackları yazıyor.yine rusyanın saldırısından sonra avrupada gerie kalanlar türkiyeyi biz neden dışladık istemedik diye pişman olacakları yazıyor. ama aynı zamanda rusların istanbula gireceği ve 6 ay istanbulda kalacakları yazıyor.herhalde hiçbir çatışma olmadan geldikerli gibi gidecekleri yazıyor.amerikanın ruslar istanbula girerken türkyeyi destekleyeceği yazıyor. ama amerikanın bu durumda rusya karşısındaki çaresizliğide anlatılıyor.
  Cevapla
 • temel candan 9 yıl önce Şikayet Et
  dayan be rusya . seni kim tutar rusya haddini bildir sunlara..Zaten biliyorsun oylede boylede senden gazi petrolu alternatifini bulduklarinda bogacaklar seni sen bari dik dur ve becer bizim gucumuz yetmiyor sen yap bari..
  Cevapla
 • mert akgün 9 yıl önce Şikayet Et
  muhyiddin arabi hazretleri. bu kitapta ahir zamanda türkiyenin natodan dışlamalar sonucunda ayrılışında sonra rusyanın avrupada taş taş üsütnde bırakmaycağı yazıyor.aynı zamanda amerikanın rusya karşısında acze düşeceği yazıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle