ABD'de fast food işçileri ayaklandı

ABD'de, fast food (hazır yemek) işçileri ücret artış talebiyle ülkenin yaklaşık 60 kentinde protesto gerçekleştirdi.

ABD'de fast food işçileri ayaklandı
ABD'de fast food işçileri ayaklandı
GİRİŞ 30.08.2013 07:43 GÜNCELLEME 30.08.2013 07:43

Makul ücret talebiyle işverenlerle masaya oturabilecek bir sendika isteyen fast food işçilerinin yaklaşık bir yıl önce başlattığı kampanya, ülkenin en geniş katılımlı protestolarından birine dönüştü.

Asgari ücretli diğer sektör çalışanlarının da desteklediği fast food işçileri, Mc Donald's, Burger King, KFC, Wendy's ve Taco Bell gibi zincir restoranların önlerinde ortalama 8,94 dolar olan saatlik ücretlerinin 15 dolara yükseltilmesini talep etti.

Eylemler sırasında söz konusu restoranların eksik personelle hizmet vermeye devam ettikleri ancak Milwaukee, Detroit ve St. Louis'de bazı restoranların çalışanların gösterilere katılması nedeniyle kapandığı belirtildi.

Sektörde 3,5 milyon kişi çalışıyor

New York'taki protesto ise Union Meydanı'nda yapıldı. Meydanı dolduran eylemcilere, bazı New York belediye başkan adayları, sanatçılar, aktivistler ve Wall Street'i İşgal Et oluşumu destek verdi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri yaklaşık 1,5 saat sürdü. Protesto sırasında, "Ne zaman savaşırsak kazanırız", "Yaşanabilir bir ücret" ve "Adalet istiyoruz" sloganları atıldı. Taşıdıkları pankartların dikkat toplaması için farklı kostüm ve aksesuvarlar kullanan eylemciler renkli görüntüler oluşturdu.

ABD'de fast food sektöründe yaklaşık 3,5 milyon kişi çalışıyor. Asgari ücretin saatinin 7,25 dolar olduğu ülkede fast food çalışanları ortalama 8,94 dolar kazanıyor. Fast food sektörü yılda yaklaşık 200 milyar dolarlık bütçeye sahip.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ