Hamam böceği servet kazandıracak

Antalya'da iki girişimci bir çok kişinin görmeye bile tahammül edemediği hamam böceğinin üretimine başladı.

GİRİŞ 14.01.2013 11:45 GÜNCELLEME 14.01.2013 15:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Deneysel çalışmaların ayda 3 bin hamam böceği üretilirken, hamam böceklerinin muz, portakal elma ve özel mama ile beslendiği belirtildi. Üretimde başarı sağlayan girişimciler, iç pazarın taleplerine yetişmeye çalışıyor. Antalyalı işadamı Selami Gökgöl ile Ünsal Yüksel, çekirge üretiminin ardından şimdi de sektörde büyük talep gören hamam böceği üretimine başladı. Kurşunlu köyünde hizmet veren çiftlikte özel bir alan tasarlayan ve burada 3 çeşit hamam böceği üretimine başlayan Selami Gökgöl, şu an iç pazara yöneldiklerini ancak kısa süre içinde yurt dışına ihracata başlayacaklarını kaydetti.

TÜRKİYE'DE CANLI YEM AÇIĞI VAR

Türkiye'de canlı yem açığı olduğunu söyleyen Gökgöl, bir yıl süren laboratuvar çalışmalarının ardından 3 çeşit hamam böceği üretmeyi başardıklarını ifade etti. Canlı yemlerin çeşitlendirilmesi konusunda büyük talepler aldıklarını aktaran Gökgöl, bu doğrultuda araştırmaya başladıklarını kaydetti. Araştırmalar sonrası ilk olarak yerli hamam böceği(Shelfordella Tartara) ile üretime başladıklarını ifade eden Gökgöl, "Ankara ve İstanbul'daki arkadaşlarımla da görüşmeler yapıyordum. Onlar da evinde sürüngenleri için hobi olarak hamam böceği besliyordu. Ben de Madagaskar ve Arjantin hamam böceklerinden 5 tane talep ettim. Sahada da araştırmalarımız oldu. Üretimine geçtik ve başarılıda olduk.

Arjantin (Blaptica Dubai), Madagaskar(Gromphadorrhina Portentosa) hamam böceklerini ürettik. Kısa sürede böyle zincirleme üretim aşamasına girdik. Bir sene araştırma ve deneylerimiz sürdü. İstenilen sonuçları aldıktan sonra pazara sunma kararı aldık. 1 aydır da böceklerimizi pazara sunuyoruz" dedi.

MUZ, ELMA,PORTAKAL YİYOR

Madagaskar ve Arjantin hamam böceklerini üretmenin zahmetli bir iş olduğunu vurgulayan Gökgöl, "Şu anda ergin Arjantin hamam böceğinin fiyatı 2 lira, orta boy 1.5, yavru fiyatı ise 1 liradan alıcı buluyor. Madagaskar hamam böceği üretimi çok daha zor. Müthiş zamana ihtiyacınız var. Ergen zamana gelmesi için bir yıl bekliyoruz. Bir yıllık süre içinde masrafınız yükseliyor. Bir yıl boyunca bu hayvana biz, muz, portakal, elma, özel kedi ve köpek mamaları veriyoruz. Bir sene hesaplandığında maliyet yüksek oluyor. Madagaskar'ın tane fiyatı ise 10 liradır" diye konuştu. Madagaskar'ın ilk yumurtlama döneminde verdiği hayvan sayısının 20 olduğunu kaydeden Gökgöl, "Ömrü 3 yıldır. Bu 3 yıl boyunca 3 aylık periyotlarla yavru alımına devam ediyoruz" diye konuştu.

BU BENİM MESLEĞİM

Mesleği konusunda eleştiriler aldığını dile getiren Gökgöl, "Birçok insan mesleğimi sorduğunda, 'Böcek üretiyorum' diyorum. Hamam böceği dediğim zaman karşımdaki 'Benimle dalga mı geçiyorsunuz' şeklinde bir cevap alıyorum. Ama işin gerçeği de bu. Üç farklı çeşit hamam böceği üretiyoruz. Bizim hayvanlarımız lağımda yetişmiyor. Önüne gelen pisliği yiyen bir hayvan değil. Biz ne verirsek onları yiyor ve ortamları çok sağlıklıdır. Şu anda bulundukları ortamda virüs, bakteri, mantar oluşumunu engelleyen ürünler kullanıyoruz. Ozonsuz dezenfekte yapıyoruz" şeklinde konuştu.

HEDEF İÇ PİYASA

Aylık 3 bin hamam böceği üretimi yaptıklarını ifade eden Gökgöl, "Yurt dışından talep var ama biz öncelikle iç piyasanın taleplerini yetiştirmeye çalışıyoruz. Hamam böceklerini hayvanat bahçeleri, petshoplar, hobi amaçlı evinde sürüngen besleyenler, çeşitli hayvan çiftlikleri talep ediyor" bilgilerini verdi.

KALİTELİ YEM

Resmi olarak hamam böceğini ilk olarak kendileri ürettiklerini vurgulayan Gökgöl, "Biz sürüngenler karnını doyursun diye değil, yağ protein içeren kaliteli besin üretiyoruz" dedi.Hamam böcekleri 20 derece sıcaklıkta özel olarak hazırlanan kutularda yumurta kolilerinin arasında doğal ortamlarında çoğalıyor.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • Sabit Kal 11 yıl önce Şikayet Et
  millet avrupa'da bile hic ummaginiz seylerden para kazanirken dalga gecenlerin . kapasite problemi oldugundan hic süphem yok. ben olsam bu haberi duyurmazdim, isimi sessiz sedasiz yapar, parayi kendim kazanirdim, simdi bir kac taklitci cikacaktir mutlaka. bizler sinek kurtcugu besleyerek satip zengin olan insanlarda taniyoruz, solucan besleyerek köseyi dönenleride. ama bazilarinin kücümsedigi bu kücük mahluklari alabilmek icin ihtiyac sahipler ne paralar veriyor, cogu kimsenin havsalasi almaz. bu kadar yeter sanirim ve arkadaslari tebrik ediyorum ve basarilar diliyorum
  Cevapla
 • ALAİ KOC 11 yıl önce Şikayet Et
  uğur dündara ihbarımızdır....... haberden de senin de anlayabileceğin gibi.. artık ülkemizi bu canlıya istila ettirmek isteyen art niyetli...hatta bazen de günde 5 defa anlam veremediğin eğilip kalkma ve dua eder gibi ellerini açma hareketleri yapan kişiler bu böceklerle darbe yapma girişimi teşebbüsünde bulunabilirler. bu sebepten dolayı...üstün gazetecilik ve araştırmacı,yazar, sinema sanatçısı olan sizin bu konudaki üstün hassasiyetle davranıp ülkemizi bu durumlara düşürmek isteyenleri ülke yararını deşifre etmeni hatta bireysel olarak kendilerini bulup konuşmanızı,önemle rica ediyoruz..araştır da öğrenelim bakalım neymiş bu olayın arkasında yatan acı gerçekler....
  Cevapla
 • Ali Güzelhan 11 yıl önce Şikayet Et
  işte girişimcilik budur. ben bu insanları tebrik ediyorum.para kazanmak için hamam böceği yetiştiriyorlar.ve anladığım kadarıyla bu işi sektör haline dönüştürmüşler.bilimsel olarak çalışarak kazançlarını çoğaltmayı amaçlıyorlar.banka hortumlamıyorlar.yada soygun yapmıyorlar.hamam böceğide bazı hayvanlar için iyi bir yemdir.iyi bir girişimcilik.tebrikler.cahilce yapılan yorumlar hiç hoş değil
  Cevapla
 • Cüneyt Bekmezci 11 yıl önce Şikayet Et
  buda merkep sütü hikayesine benzeyecek gibi.... hamam böceği, hangi yem olarak karşılanacak.kime yedirecekler.baksana muz,elma falan veriyormuş.millet muzu yemeye bulamıyor.1 nisana çok var ama bu haberin şaka olduğunu düşünüyorum.o maraşlı arkadaşta sağdan soldan sütüne servet verecekler diye merkep toplamış.şimdi ne yapacağını kara kara düşünüyormuş.bu h.böceği merkepte değil ülkeyi sararsa ne yaparız...
  Cevapla
 • Hamza D. 11 yıl önce Şikayet Et
  ne uğraşiyorsunuz. istanbulun muhtelif semtlerinde evlerin bodrumlarından organık hamam böceği toplayın hem para kazanın hemde vatandaşı bu miskinlerden kurtarın..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle