Muşlu kadın girişimci devlet desteği ile 50 kişiye ekmek kapısı oldu

Muş’ta devlet desteğiyle kendi tekstil atölyesini kuran genç kadın girişimci İnci Sayılgan Tok, patronu olduğu işiyle hem kadınlara örnek oluyor hem de 50 kişiye istihdam sağlıyor.

GİRİŞ 07.09.2021 20:17 GÜNCELLEME 08.09.2021 11:38
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yaklaşık bir yıl önce kendi işini kurmak için KOSGEB'e proje başvurusunda bulunan 35 yaşındaki 2 çocuk annesi İnci Sayılgan Tok, projesinin onaylanması ile kendi işinin patronu oldu. Hayatını devletten aldığı destekle değiştiren Tok, şimdi 50 gence istihdam olanağı sağlayarak, ürettiği ürünleri birçok ülkeye ihraç ediyor.

"KENT EKONOMİSİNE 2 MİLYON TL KATKI SAĞLADIK"

KOSGEB ve İŞKUR desteğiyle kendi iş yerini kurduğunu belirten İnci Sayılgan Tok, burada kadın kıyafetleri dikip yurtdışına ihracat yaptıklarını söyledi. Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Irak gibi ülkelere ürün gönderdiklerini kaydeden Tok, “Bir yıllık zaman zarfı içerisinde yaklaşık 2 milyon TL. ilimize katkı sağladık. 50 çalışanım var. Devlet desteği olmasaydı burayı açamazdık. Amacımız burayı biraz daha büyütmek ve istihdam için kişi sayısını artırmak. Günde yaklaşık bin ürün üretiyoruz” dedi.

"DOĞU'DA KADIN GİRİŞİMCİ AZ, ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ"

Doğu’da kadın girişimcilere ve gençlere örnek olmak istediğini anlatan Tok, “Herkesin kendi işini yapabileceğine inanıyorum. Devletimize bu konuda çok teşekkür ediyorum. Bir kadın olarak kendi işimi yapmaktan gurur duyuyorum. Burayı açarken eşimin de desteğini aldım” ifadelerini kullandı."ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUM"
Yaklaşık 1 yıldır tekstil atölyesinde kalite kontrol uzmanı olarak kadın patronla çalıştığını ifade eden Hilal Tultay ise “İş bulma olanağı biraz zor. Tekstilde çalışabileceğimi düşündüğüm için burada başladım. Kadın patronla çalışmak biraz daha avantajlı oluyor. Ekonomik olarak da yardımcı oluyorlar. Burada çalışanlar genellikle kadın. Kazandığım parayla aileme destek oluyorum. Lise mezunuyum ve bir yandan da üniversite okumak için çalışıyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • bahir 2 yıl önce Şikayet Et
  bu haberlere bakmayın işin aslı bu şekilde değil
  Cevapla
 • Haluk şahin 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben elektirikli araç imal ederken 3 desdek kredim iptal edilirken denizlide sart koşmuşsunuz 10 siğortalı eleman şartı koymuşken sizin 50 kişiye istıhtam kredisi verdik demeniz komik geldi bizlere gerçek bu değil,,,,,kandırmayın insanları,,,,
  Cevapla
 • Nuri taş 2 yıl önce Şikayet Et
  Elektrikli aracı robotlarmı yapıyor
  Cevapla
 • enişte 2 yıl önce Şikayet Et
  atölye planı ve makina tezgahı c.ı.r kurallarına uygun değil. yoğun dönemde iç piyasa iş bulamayınca kısa çalışma yapar.
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne işin var elinin hamuruyla.
  Cevapla
 • Önce Vatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Ahmet Bey fırıncılarda işi biraksinlar o zaman nasıl olur. Şaka bir yana herkes eşit çalışabilir birde bu yönü ile bakın evine destek çıkması yada yaşamını tek başına ise devam ettirebilmesi için güzel bir şey boş otursa kim kime günlük yardım eder.
  Cevapla
 • 49 lu 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun hemşerim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle