Hepsini Almanya'dan getirdi!Aylık geliri 20 bin TL

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde veteriner hekim Ufuk Ulusoy, devletten aldığı kredi desteği sayesinde Almanya'dan getirdiği 65 inekle kurduğu çiftlikte süt üretimine başladı.

Hepsini Almanya'dan getirdi!Aylık geliri 20 bin TL
Hepsini Almanya'dan getirdi!Aylık geliri 20 bin TL
GİRİŞ 18.02.2018 12:52 GÜNCELLEME 18.02.2018 13:26
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Korkuteli'nin Yelten Mahallesi'nde yaklaşık 10 yıl veteriner hekimlik yapan 35 yaşındaki Ulusoy, çevresindekilere hayvancılığın karlı bir iş olduğunu göstermek için süt üretim çiftliği kurmaya karar verdi.

Ziraat Bankasından 1 milyon 500 bin lira "Hayvansal Üretim Kredisi" alan Ulusoy, ailesinin de desteğiyle mahallesinde yaklaşık 3 milyon lira maliyetinde süt çiftliği kurdu. 

 

Bulunduğu iklime en uygun süt ineklerinin montofon ırkı inekler olduğunu tespit eden Ulusoy, Almanya'ya giderek seçtiği 65 ineği Antalya'ya getirdi ve çiftliğinde beslemeye başladı. 

Türkiye'de hayvancılığın çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aracı şirketleri devreden çıkartarak Almanya'ya gidip ineklerini seçtiğini ve hayvanları 1,5 ayda Türkiye'ye getirdiğini söyledi.

Ulusoy, satın aldığı gebe ineklerin yavrulamasının ardından süt üretimine başladıklarını, teknolojik bir üretim sistemi kurmaya çalıştıklarını, sütün el değmeden direkt tankın içinde toplandığını anlattı.

"Ülkemizde hayvancılığın önü açık"

Montofon ırkı inekleri, soğuğa ve hastalıklara çok dayanıklı oldukları için tercih ettiğine dikkati çeken Ulusoy, "Almanya'da güneşi fazla görmemiş bu inekler daha soğuk iklime ve hastalıklara dayanıklılar. Ayrıca süt yağları çok fazla. Bir süt çiftliğinde bir ineğin günlük ortalamasının 25 kilogramın altına düşmemesi gerekiyor. Bu hayvanlar günlük 25 litreyi geçiyor. Böyle bir tesiste süt üretimini düzenli yaparsanız aylık 20 bin liraya yakın para kazanırsınız. Ülkemizde hayvancılığın önü açık. Hayvanlarınıza iyi bakarsanız kazanç elde edersiniz. İyi destek verilmesi durumunda yüzde 70'i tarım ve hayvancılıkla uğraşan ilçe, hayvancılığın merkezi konumuna gelebilir." diye konuştu.

Ulusoy, "Piyasadan alacaklarımı toplayamadım ancak yine de hayvancılığın karlı bir iş olduğunu göstermek için kendi işletmemi kurmaya karar verdim. Sermayenin bir kısmını bankadan destek kredisi olarak aldık. İki yıl geri ödemesiz krediyi 5 taksitle geri ödeyeceğim. İşletmenin üç yıl sonra kendisini amorti etmesini planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • Burhan 5 yıl önce Şikayet Et
  3 milyon lira harcamış ayda 20 bin kazanıyor. Harcadığını çıkarması 12.5 sene sürecek. Böyle saçma yatırım mı olur?
  Cevapla
 • Vatandaş 5 yıl önce Şikayet Et
  65 inek için o kadar masraf çok fazla bence
  Cevapla
 • Vatandas 5 yıl önce Şikayet Et
  Teknoloji üretiminde geriyiz de yani ineği bari doğru düzgün biz yetiştirsek olmaz mı bu kadar dışa bağımlı iken birde almanya ya laf söylüyoruz alman dese bindiğin araba yı be üretiyorum içtiğin sütün ineğini benden alıyorsun cepheye gittiğin tankı ben üretiyorum ne konuşuyorsun dese ne diyeceğiz lütfen arkadaşlar daha çok çalışıp üretelim her şeyi devletimizden beklemeyelim tarım ülkesiyiz diyoruz fidan hollandadan tohum israilden geliyor sulama pilastik hortum bile israil
  Cevapla
 • bülent samsunlu 5 yıl önce Şikayet Et
  TKDK diye bir kurum var..İnceleyin
  Cevapla
 • enes 5 yıl önce Şikayet Et
  bu birbucuk milyonu ben istesem ayni is ivin bana da kredi olarak verirler mi
  Cevapla
 • Hüseyin Adana 5 yıl önce Şikayet Et
  3 milyonun varsa verirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle