Sermayesiz girdiler! 15 günde 6 bin TL kazandılar

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kömürköy, Kışlacık ve Kızılağaç köyleri yakınlarında yetişen bolet mantarı köylüler için ek gelir olurken, kilosu 25 liradan alıcı buluyor.

Sermayesiz girdiler! 15 günde 6 bin TL kazandılar
Sermayesiz girdiler! 15 günde 6 bin TL kazandılar
GİRİŞ 01.11.2017 17:47 GÜNCELLEME 01.11.2017 21:07
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kırklareli’nin Vize ilçesinde Istranca ormanlarında yetişen mantarlar, halkın geçim kaynağı oluyor. Havaların yağışlı geçmesinin ardından güneşin etkili olmasıyla ormanlık alanlarda yetişen bolet mantarı köylülerin yüzünü güldürüyor. Çevre halkı, hiçbir maliyeti olmadan mantar toplayarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Köylüler, mantarları firmalara kalitesine göre 15 ile 25 TL arasında, İstanbul piyasasında ise 30 ile 40 TL arasında satıyor.

"EŞİMLE 15 GÜNDE 6 BİN LİRA KAZANDIK"

Köy halkından ev hanımı Münire Sezen, eşiyle birlikte mantar topladığını dile getirerek, "Mantarı 15 gün oldu topluyoruz. 15 günde eşimle beraber 6 bin TL kazanmıştık. Çok güzel Allah’ın verdiği bir nimet biz de ondan yararlandık" ifadelerini kullandı.

Mantarın bu sene bol ve bereketli olduğunu dile getiren köy halkından Selçuk Kurt, "Bu mantarın adı bolet mantarıdır. Kırklareli’nin Istranca dağlarında yetişiyor. Eylül-ekim aylarında çıkan bu mantar bu sene çok verimli oldu. Köyümüz büyük bir miktarda gelir elde etti. Şu an benim tezgahımdan sadece 20 tonluk bir mal elde edildi. Köylümüz hiçbir zahmeti olmadan bu mantarı topluyor ve büyük gelirler elde ediyor. Şu an bizim köyün kazancı 500 bin TL civarını buldu, 10 günlük süreç içerisinde" dedi.

SERMAYESİZ KAZANÇ

Vize Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki ormanlarda yetişen bolet mantarının rüsum bedelinin kilo başına 31 kuruş olarak yatırıldığını belirten Kurt, "Vize Orman İşletme Müdürlüğüne bunun nakliyelerini falan yatırıyoruz. Kilosu 31 kuruştan nakliyesini yatırıyoruz resmi olarak her şeyi. Mayıs aylarında da çıkıyor, eylül ekim aylarında daha bereketli oluyor, verimi yüksek oluyor. Ve köylülere büyük bir kazanç hiçbir sermaye kullanmadan büyük bir kazanç elde ediyor. Sadece Kızılağaç köyü 500 bin TL, Kışlacık komşu köyümüz de 500 bin TL kazanmıştır. Yani 2 köye 1 milyon TL para girdi" ifadelerini kullandı.

ÇOK LEZZETLİ

Kışlık yapmak üzere mantar topladığını dile getiren Ercan Namlı, "Kırklareli Vize Kızılağaç köyündenim bu mantar sonbahar zamanları çıkıyor. Yemek için dolabımıza atıyoruz çok lezzetli güzel oluyor. Bazı arkadaşlarımız da başka yerlere reklamını yapıyor mantarımız çok güzeldir" dedi.

Köy halkı tarafından toplanan mantarlar gün sonunda kamyonlara yüklenerek firmalara götürülüyor.

YORUMLAR 7
 • duyburas 5 yıl önce Şikayet Et
  Biz bu sene mantar yiyemedik. Batı Karadeniz'de bu sene mantar olmadı. Geçen sene çok boldu. Bu sene balıkçıların yüzü gülüyor. Mantar bol olunca vatandaş mantara akın ediyorbalıkçıların işi kesat oluyor bu sebeble balıkçıların yüzü asılıyor. :)
  Cevapla
 • bumudur budur 5 yıl önce Şikayet Et
  her bölgenin gıda analizi yapan kurumları var oralardan onay alınmadan satışına müsade edilmesin ve seneye tekrar daha iyi bir şekilde verim elde edilebilecek şekilde toplamaya devam edilsin
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  bunlar doğada yaşayan hayvanların yiyeceği toplayın toplayın kökünü kazıyın hayvanlara yiyecek birşey kalmasın herşeye saldırıyorlar toplayacağınıza kooperatif kurun sera mantarı yetiştirin
  Cevapla
 • Muhacir 5 yıl önce Şikayet Et
  Buradaki insanlar ağaç katliami yapmaz cevreye duyarlidir ormani kesip findik ceviz elma armut dikmez devletin ormanini calmaz gecekondu yapmaz türkiyenin en mazlum örnek insanlardir (bu bir realite ayrimcilik yapmiyorum trakyalilari tüm ulkemi cok seviyorum sorunsuz insanlardir) trakya ve anadoluya selam olsun linz avusturya
  Cevapla
 • Camlica 5 yıl önce Şikayet Et
  Sacmalama
  Cevapla
 • M... 5 yıl önce Şikayet Et
  Her mantar yenmez. Hepsi bir anda zehirleyip öldürmez. Birikimli hastalıklara sebep olurlar. Kimi yıllar içinde böbreği tutar, kimi başka bir organı.
  Cevapla
 • Ömer 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu güzel bilgi için teşekkürler daha önce duymamıştım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle