Torna ustası üretti; görenler hayran kalıyor!

Torna atölyesi işleten Durmuş Yiğit, bölgenin coğrafi koşullarını göz önünde bulundurarak profil demirden 3 şanzımanlı ve LPG ile çalışan arazi aracı üretti.

GİRİŞ 10.04.2017 17:34 GÜNCELLEME 10.04.2017 22:29
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde torna atölyesi işleten Durmuş Yiğit, bölgenin coğrafi koşullarını göz önünde bulundurarak profil demirden 3 şanzımanlı ve LPG ile çalışan arazi aracı üretti.

Yeni Sanayi Sitesi'ndeki iş yerinde, hurdaya ayrılan bir otomobilin motorunu modifiye ederek 16 vitesli aksama dönüştüren 45 yaşındaki Yiğit, bu motoru arazi aracına monte etti. Kapadokya bölgesindeki engebeli arazi ve vadilerde deneme sürüşü yapan Yiğit'in imal ettiği arazi aracına diğer esnaf da ilgi gösteriyor.

Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aracın yapım projesi üzerinde yaklaşık 2 yıl çalıştığını, parçaları tamamladıktan sonra ise 45 günlük süreçte hazır hale getirdiğini nlattı.

25 bin liraya mal oldu

Arazi aracını LPG'li olarak tasarlayıp yapan Yiğit, "Araçta güçlendirilmiş 3 şanzıman var, 16 vites ile saatte 160 kilometre hız yapabilme kapasitesine sahip. Aracımızın hem arazi koşullarında, hem de yolda gitme özelliği var." dedi.

Yiğit, arazi sürüşlerinde aracın devrilme riskini göz önünde bulundurarak şoför ve yolcu kısmının çevresine çelik bariyerle güçlendirildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Çift çeker arazi aracı hidrolik direksiyona sahip. 850 kilogram ağırlığında, hazır hale getirmek bana yaklaşık 25 bin liraya mal oldu. Çevresi çelik bariyer ve güçlendirilmiş borularla desteklediği için takla atsa bile içindeki insana hiçbir zarar vermemesini sağlayacaktır."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • akın 4 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun abimize.memlekette çok müthiş ustalar zanaatkarlar var amma işte şartlar, çevre faktörü maddi durumlar insanımızın önünde engel.hem müthiş bir zeka işi yaptığı hemde muazzam bir el ustalığı var.
  Cevapla
 • Cemşit 4 yıl önce Şikayet Et
  Harun seni "ömründe hiç birşey üretmeyen dili pabuç kadar olan onun bunun sırtından geçinen birinci sınıf mahluklara" benzettim.
  Cevapla
 • Harun 4 yıl önce Şikayet Et
  Buna buggy derler ve yillardir var dunyada fiyatida 3 euro falan maliyeti demiyorum satis fiyati
  Cevapla
 • KahramanMaraşlı 4 yıl önce Şikayet Et
  3 euro mu 3.000 euro mu. 3 Euro ise oyuncak araba vermiyorlar o fiyata.
  Cevapla
 • vatan 4 yıl önce Şikayet Et
  Böyle adamlara uretıme teşvık parası devlet vermelı adam becerıklı ve bırin ustune 5 koyar böyle akıllı ınsanlarımız var
  Cevapla
 • VÉNUS HOTTENTOTE 4 yıl önce Şikayet Et
  gençlerimizle gurur duyuyorum..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle