Babası karşı çıktı ama gramını 50 TL'den satıyor

37 yaşındaki Pembe Yıldız, "mucize bitki" safran üreticiliğinde önemli bir başarıya imza attı.

Babası karşı çıktı ama gramını 50 TL'den satıyor
Babası karşı çıktı ama gramını 50 TL'den satıyor
GİRİŞ 02.12.2016 16:46 GÜNCELLEME 02.12.2016 17:35
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Bartın'ın Hasanlar köyünde yaşayan 37 yaşındaki Pembe Yıldız, bir yandan üniversiteye devam ederken, diğer yandan babasının karşı çıkmasına rağmen başladığı "mucize bitki" safran üreticiliğinde önemli bir başarıya imza attı. Yıldız, şimdi ürettiği safranın gramını 50 liradan satıyor

Pembe Yıldız, iki yıl önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Bartın İl Özel İdaresinden, "Bartın Safran Üretimini Geliştirme Projesi" kapsamında edindiği 8 bin 500 liralık destek ile Karabük'ün Safranbolu ilçesinden 120 kilogram safran soğanı aldı.

Merkeze bağlı Hasanlar köyünde 2 dönüm araziye safran eken Yıldız, üretiminin çoğu Safranbolu ilçesinde yapılan ve halk arasında "mucize bitki" olarak tanınan üründen elde ettiği gelir ile bir yandan eğitim masraflarını karşılamaya, diğer yandan da ailesine destek olmaya başladı.

Aynı projeden 2015 yılında da 10 bin lira destek alarak üretime devam eden Yıldız, safran üreten kişi sayısının 2 olduğu Bartın'da, bahçesini genişleterek üretimi artırmak istiyor.

Yıldız yaptığı açıklamada, 2013'te deneme amaçlı 2 kilogram safran soğanı alarak üreticiliğe başladığını söyledi.

"EN BAŞTA BABAM İZİN VERMEMİŞTİ"

Safran üreticiliğinin yanı sıra Bartın Üniversitesi İşletme Fakültesinde eğitimine devam ettiğini de aktaran Yıldız, "Safran üretiliciliğine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Bartın İl Özel idaresinin 'Bartın Safran Üretimini Geliştirme Projesi' ile başladım. Proje kapsamında 2014'te 2 dönüm araziye 120 kilogram safran diktik. Aynı projeyle 2015'te de 150 kilogram safran diktik ve 360 kilogram safran elde ettik." diye konuştu.

GRAMI 50 LİRADAN SATILIYOR

Yıldız, bitkinin hasat zamanı geldiğinde gün ağarmadan toplamaya başladıklarını vurgulayarak, toplama işi bittikten sonra eve götürdüklerini, sarı ve kırmızı polenleri ayırdıklarını belirtti.

Kırmızı iplikleri ayırdıktan sonra kuruttuklarını dile getiren Yıldız, bu işlemler tamamlandıktan sonra ürünü kuyumcuda gram halinde şişelere doldurup, gramını 50 liradan sattıklarını kaydetti. 

Yıldız, elde ettiği gelirle eğitim giderlerini karşıladığını aktararak, "Bu bitkiyi yetiştirmeye karar verdiğimde babam, 'yapamayacağımı ya da buralarda olmaz' düşüncesiyle izin vermedi ama ben buna rağmen gerekli girişimlerimi yaptım ve bu işe başladım. Artık babam da yapabildiğimi görünce destek vermeye başladı." şeklinde konuştu. 

"KARŞI ÇIKTIM AMA..."

Yıldız'ın 68 yaşındaki babası Hasan Yıldız ise en başta kızına karşı çıktığını kaydederek, "Kızım bu işe başlarken biraz karşı çıktım çünkü bu işin üstesinden gelemez diye düşündüm fakat sonra baktım ki bu iş iyiye gidecek, desteğimi esirgemedim. Daha sonra da bahçesine hayvan gübresi vererek destek oldum." ifadesini kullandı.     

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • AHMET 5 yıl önce Şikayet Et
  gramı 50 tl yanlış haberdir. safranın gramını 8 tl den anca satarsınız. isterseniz gidin aktara sorun. 50 tl soğanlarının 1 kg fiyatı anca olur. eğer haber doğru olsaydı trilyonluk para kaldırmıştı. ama işin aslı hiçte öyle değil. ayrıca ektim oldu diye birşey yok. iklim bakım konusunda hassas..
  Cevapla
 • Aslan 5 yıl önce Şikayet Et
  Kilosundan yuzde kac randiman aliyor yazsaniz ilgilenenlere daha iyi olur
  Cevapla
 • Erkan 5 yıl önce Şikayet Et
  Ayıklanmış halide köşe döndürecek gibi....
  Cevapla
 • sinoplu hamdi 5 yıl önce Şikayet Et
  allahım bereketli eylesin allah yolunda harcamanı nasip etsin.
  Cevapla
 • Hidayet 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu işte bi yanlışlık yokmu?gramını 50 tl ye satıyolar ve 360 kğ safran elde etmişler.değil eğitim masrafı okul bile satın alınır bu parayla.kilosu 50 bin tl ye geliyo.pek anlayamadım da
  Cevapla
 • sakaryalı 5 yıl önce Şikayet Et
  bence 360 gr olacak o
  Cevapla
 • Halk 5 yıl önce Şikayet Et
  Polenleri çok hafif elde ettiği o150-200 kilo olan şey değeri olan kısmı değil. Değerli olan kısmı çok az çıkıyor.
  Cevapla
 • ayse 5 yıl önce Şikayet Et
  Hesap yanlış itiraz eden baba 15o kilo safran almaz. 2 dönümden 360 kg çıkmaz. onlar yaş dır ve tohum ayıklanmamış halidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle