Acılarını halıya dokuyorlar

Kilis'te Elbeyli Konaklama Merkezi'ndeki halı dokuma atölyesinde Suriyeli kadınların dokuduğu halılar,yurt içi ve yurt dışında ilgi görüyor

Acılarını halıya dokuyorlar
Acılarını halıya dokuyorlar
GİRİŞ 08.03.2015 11:52 GÜNCELLEME 08.03.2015 11:52

Yaklaşık 24 bin Suriyelinin barındığı kampta, sığınmacılar kendilerine sağlanan imkanlarla hayata tutunmaya çalışıyor. Çocuklara eğitim olanaklarının sağladığı kampta yetişkinler için çeşitli mesleki kurslar düzenleniyor.

Kamp yönetimi tarafından oluşturulan kadın sosyal yaşam merkezlerinde yaklaşık bin 500 kadın, kişisel gelişim ve geleneksel el sanatları kurslarında eğitim görüyor.

Bu kapsamda kurulan halı dokuma atölyesinde savaş mağduru yetim kız çocukları ve dul kadınlardan oluşan 100 kişiye geleneksel halı motif ve dokuma yöntemleri öğretildi.

Kursiyerlerin atölyede Türk öğretmeler rehberliğinde Anadolu'ya özgü geleneksel yöntemlerle dokunan halılar, yurt içi ve yurt dışında ilgi görüyor. Metrekaresi bin liradan alıcı bulan el dokuma halılar, Japonya ve Çin başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediliyor.

EŞİNİ VE YAKINLARINI KAYBETMİŞ KİMSESİZ KADINLAR

Konteyner Kent Sorumlusu Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çadır ve konteyner kentlerde barınan Suriyelilerin üretime dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Sığınmacılara yönelik düzenlenen kişisel gelişim, el sanatları, mesleki beceri ve hobi kurslarından şimdiye kadar bin 500 kişinin faydalandığını ifade eden Yılmaz, ayrıca halı dokuma kursu düzenlediklerini belirtti.

Bu kursta, özellikle eşini ve yakınlarını kaybetmiş kimsesiz kadınları seçerek belirli bir süre eğitim verdiklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Eşi olmayan kadınların dışarıda çalışması beraberinde bazı zorlukları getirebiliyor. Konteyner kentte kurduğumuz bu tür merkezlerde gelir elde edecek imkana sahip olmaları onlar için bir güvence teşkil ediyor. Halı dokuyan bir kadın şu anda aylık yaklaşık 600 lira gelir elde edebiliyor. Suriyeli kadınların gerek hüzünlerini gerek sevinçlerini işlediği halılar, ihracatçı firma tarafından Japonya'ya kadar gönderiliyor."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Kilis
YAZDIR