Koç ve Ülker'e köprü ve otoyol ihalesi şoku

Başbakan Erdoğan, Aralık ayında 5.7 milyar dolara Koç, Ülker ve Malezyalı UEM ortaklığının kazandığı köprü ve otoyol ihalesinin iptal edileceğini belirterek, "Geliri düşük geldi. Daha yüksek beklentilerimiz var" 'dedi.

Koç ve Ülker'e köprü ve otoyol ihalesi şoku
Koç ve Ülker'e köprü ve otoyol ihalesi şoku
GİRİŞ 02.02.2013 06:56 GÜNCELLEME 02.02.2013 09:32
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Başbakan Erdoğan dün akşam Habertürk TV'de ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Belki bazı özelliştirmeleri iptal edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Örneğin otoyol meselesi, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentilerimiz var" açıklamasını yaptı.

Köprü ve otoyolların ihalesini Aralık ayında 5 milyar 720 milyon dolarla Koç-Ülker ve Malezlayı UEM Group'tan oluşan konsorsiyum almış ancak 'rakam düşük kaldı' tartışmaları yaşanmıştı.

KÖRFEZDEN FONLAR GELİYOR

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in not artırmamasına ilişkin olarak ise Erdoğan şu açıklamayı yaptı: "İdeolojik hareket edemezsiniz. Batan ülkeleri artıda gösteriyorsunuz bizi hala ekside. Bütün bu olanlardan gelişmiş ülkeler de şikayetçi.

Biz ne diyoruz 'Verseniz de vermeseniz de yatırımcı Türkiye'nin güvenilir ve inanılır olduğunu biliyor. Şimdi fonlar da gelecek. Kredi kuruluşları itibar kaybına uğradı. Şimdi Türkiye bazı kredi kuruluşlarıyla ilişkisini kesti. Şimdi arkadaşlarımız Körfez'e gidiyor.

Demosrasyonlar ikili görüşmeler yapılıyor. Ben inanıyorum ki çok ciddi fonlar Türkiye'ye gelmeye başlayacak." Erdoğan, ekonmiyle ilgili şu mesaları verdi:

İKİ HAVALİMANI YETMİYOR

- 150 milyon yolcu üçüncü havalimanının ilk hedefi değil. Şu anda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen cevap vermiyor. Böyle olunca bizim turizm noktasında çok ciddi kaybımıza neden oluyor. Bir anlamda kârdan zarar ediyoruz. Atatürk Havalimanı'nda orada konut falan olmayacak, tamamen yeşil alan olacak.

KANALİSTANBUL'DA PROJE BİTİYOR

- Kanal İstanbul projesi bittiği zaman boğazı rahatlatacak. Eskilerin ifadesiyle tenezzüh alanı olacak. Proje çalışmaları bitmek üzere. Allah göstermesin boğazda bir kaza olursa. Bizim bunları yaşamamız lazım.

YASSIADA'YA OTELLER GELİYOR

- Yassıada'yı biz Sivriada'yla beraber Özgürlük ve Demokrasi Adası yapacağız. Özel toplantılar orada yapılacak. Bir anlamda kongre adaları olacak. Otelleri olacak. Sivriada'ya Sidney'deki gibi bir simge salon olacak, geçişler olacak. Yassıada'da oteller, toplantı salonları, müze olacak. Orada kumara karşıyım. Kumar bu toplumu ifsad eden bir şeydir. Bizim toplumumuza kumarhane falan girmesin. Bizden önce kumarhane vardı ne oldu Türkiye batıyordu.

YABANCI MİMARA KARŞIYIM

- Ben yurtdışından gelen mimarlara 'Ne olur bizim kültürümüzü yansıtın' diyorum. Bakıyorsunuz şimdi bizim ülkemizde uzakdoğuda yapılanların aynısı yapılıyor. Bizim mimari bir geleneğimiz var. Ben hem belediye başkanlığı yapmış bir insan olarak bizim mimarimizdeki o zevki, estetiği, rahatlamayı ve huzuru bunlarda bulamıyorum.

Cizre'deki havalimanı yıl sonu tamamlanacak

ERDOĞAN, Cizre havalimanının yıl sonu biteceğini belirterek şunları söyledi: "Geçmişte Yüksekova'ya, Şırnak'a, Cizre'ye hava alanı yapacağız' desem herhalde bana gülerdiniz. Ne yaparlarsa yapsın biz bu yatırımlarımızı bitireceğiz. İnşallah yıl sonuna yetiştirmeye çalışacağız.

Şimdi yatırımcı oradan pazara nasıl ulaşacağız diyor. Onun için senden raylı sistemi arıyor, havaalanını arıyor. Bunları arıyor. Siz bunların altyapısını oluşturacaksınız. Turizmde de uçakların oraya gelip gitmesi için bu şart. Hepsinden öte üniversiteler. Bizim her ilimizde üniversite var. Burada öğrencisinden akademisyenine varıncaya kadar uçakla gitmesi başka bir şey.

Haftada bir gün ders vermeye gelecek olan akademisyenin üniversite ücretini ödüyor atlayıp uçakla dersini veriyor ve dönüp gidiyor. Biz şimdi bu döneme geçtik. Biz geldiğimizde 76 üniversite vardı bizim zamanımızda 166'ya çıktı. Biz bu işte çok geri kaldığımız için mesafeyi kapatmamız lazım."

ETİKETLER
köprü otoyol
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • mustafa mavi 6 yıl önce Şikayet Et
  ne guzel devlet yiyceginiz enginler yesinler.. ne guzel devlet yiyceginiz enginler yesinler. orasının elde edecegi kar halka hizmet goturmek içöin kullanılabilirdi. oysa ordan zenginler verdigi parayı fazlasıyla çıkarıcaklar luks israf harcamalarını yapıcaklar.
  Cevapla
 • Hamza D. 6 yıl önce Şikayet Et
  ne var ne yok herşey satıldı. bu ihale iptal olsa ne olur..başbakan tekrar oyumu almak istiyorsa sattığı her kurumu geri alsın..bu kurumlar dünyanın parasını kazanıyor bknz türk telekom
  Cevapla
 • hursit dilaver 6 yıl önce Şikayet Et
  köprü ve otoyollar nasıl batar..görelim.. şu ihaleyi chp ye verseniz de şu para basan köprü ve otoyolları nasıl zarar ettiriyor bir görsek. görsek te 25e çıkan oy oranlarını 15e düşürsek..yahu 1978lerden,92lerden, 2000lerden tecrübeliyiz bu konuda. ülke nasıl batardan önce, köprü ve otoyollar nasıl batarı görürüz.ona göre de bunlara oy veririz.
  Cevapla
 • Mahone 6 yıl önce Şikayet Et
  ömer bey,. madem sallıyorum 10bin altı zarar oluyor , 10binden ihale başlasın.. veya ederi 10bin ise 3binde kalınca o an ihaleyi iptal etsinler. gerek yerli , gereksi yabancı firmalar boş yere meşgul etmiş oluyor devlet.. ayrıca o zaman yandaş kurum ihaleyi alamayınca fes edin , yandaş alınca devam edin diye gelir insanın aklına. kamu ihale kanununda değişiklik yapmak lazım o zaman.. şeffaf , net , adil olması lazım..
  Cevapla
 • ÖMER BOĞAZ 6 yıl önce Şikayet Et
  mahone'ye.... kamu ihalelerinin tümünde ihaleyi yapan kurumun fesh yetkisine sahip olduğu belirtilir. ihaleye giren de bu yetkinin varlığını kabul ederek girer. ihalede ortaya çıkan rakamlar mutlaka kabul edilmesi gereken rakamlar değildir. önemli olan kamu kârıdır, kamunun bu ihaleden dolayı zarara uğramamasıdır. örneğin ederi 10 milyar olan bir satış, ihaleye katılanların düşük teklifleri sonucunda 3 milyar liraya sonuçlanıyorsa, ihaleyi yapan kurum buradaki 7 milyarlık zararı görmezden gelemez. ihaleyi anında fesh ederek devleti zarardan kurtarmak mecburiyetindedir. daha fazla bilgi istiyorsanız kamu ihale kanununa bir göz atmanızı tavsiye ederim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle