Geçilirse emeklinin maaşı 300 TL artacak

Karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde.

Geçilirse emeklinin maaşı 300 TL artacak
Geçilirse emeklinin maaşı 300 TL artacak
GİRİŞ 14.02.2018 12:16 GÜNCELLEME 14.02.2018 12:16
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Emeklilerin maaşında tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde. Karma emeklilik hesaplama sisteminden tekli hesap yöntemine geçilmesi halinde emekli maaşları 300 TL artacak. Böylece eski emekliler için gerçekleştirilen intibak uygulaması yeni emeklileri de kapsamış olacak.

Türkiye'de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor. Onu, 2000- Eylül 2008 arası izliyor.

En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008'den sonrası için uygulanıyor. Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor.

Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde.

MAKAS KAPANACAK

Güneş'in haberine göre; Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı bin 389 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 860 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.

TEK ÇATI, 2 FARKLI SİSTEM

Emekliler ayrıca kuruma göre farklı zam sisteminin de sona ermesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine başka, memur emeklilerine başka zam yapılması uygulamasına son verilmesi talepleri var. Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam istiyor, tüm emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesi beklentisini taşıyor.

BİRİ 1.402, DİĞERİ 836 TL

Üç farklı hesabın ortaya çıkardığı durumu anlamak için taban maaşlardaki farka bakmak yeterli. 2000’den önce emekli olan SSK’lının en düşük aylığı 1.402 lira. Bu aylık 2000-2008 arası için 1.100 lira, 2008 sonrası için 836 lira. 9 bin gün prim ödeyen Bağ-Kurlu’nun taban maaşı ise 1.218 lira.

Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olduğunda bağlanacak maaş yükselecek.

300 lira zamlanır

Emekliler, 550 lirayı aşan maaş farkının kapatılması çağrısında bulundu. Bir milyondan fazla üyesi olan Emekliler Derneği’nin başkanı Kazım Ergün, sorunun çözümü için şöyle bir öneri getirdi: “Mesela 2000 sonrası emekli olanların alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 35’ten yüzde 60’a yükseltilirse, güncellenme katsayısı olarak büyüme oranının da yüzde 100’ü dikkate alınırsa emekli aylıklarında yaklaşık 300 liralık artış olur. 2000 sonrası taban aylık bin 160 liraya çıkar.”

KAYNAK: GÜNEŞ
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Emekli 11 ay önce Şikayet Et
  Bu gazeteler yalancı. Emekliye bir şey verilmez. Sen ısrarla oy vermeye devam edersen zam alamazsın.
  Cevapla
 • Mustekım gungor 11 ay önce Şikayet Et
  Büyük haksızlık 2008 den sonra emeklı olanlar bayaği bi haksızlığa uğramiş bakan kral faruk zamanında
  Cevapla
 • Cengiz 11 ay önce Şikayet Et
  Nedense hiç inandırıcı gelmiyor,en iyisi tüm emeklileri kocaman bir çukura gömün üzerinde kireç atın sizde kurtulun bizde surunmekten kurtulalım.
  Cevapla
 • millet 11 ay önce Şikayet Et
  üç baglama sistemi var diyerek agzımızda tüg bitti faruk beye sormak gerek dedik nedeni sskyı2023de kara gecirecekya tüm bunlar gözden geçirilsin haksızlıklar kaldırılsın dedik adalete davet ettik yine aynı bu millet bu adaletsizligi düzeltecektir hiç kimsenin şüphesi olmasın zamanı gelince
  Cevapla
 • taka 11 ay önce Şikayet Et
  emekli vatandaş bireysel yasal hakkını kullandı aldı vede kazandı bireysel başvurular haksızlıklar karşısında devam ederse sayın başkanımızın deyimi ile yasal haklarımız yerini bulmuş olacaktır intibak dediler olmadı 2008 sonrası çıkan yasalar iyice bitirdi gençlerin vay haline bi haberleri yok bu sistem böyle giderse ilerisini düşünmek bile hayel açlık sınırından kimse bahsetmiyor yrın ileride alacagı maaş nedir bu gidiş duvara toslayabilir bin binbeşyüz arası kirala nasıl gecinecek bu milletbir alah kuluirdelemiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle