Erdoğan'ın çağrısıyla düşmüştü! 20 ayın zirvesinde

Bankaların tüketicilere sunduğu en düşük oranlı konut kredisi faizi aylık yüzde 1,15 ile son 20 ayın en yüksek rakamına ulaştı.

Erdoğan'ın çağrısıyla düşmüştü! 20 ayın zirvesinde
Erdoğan'ın çağrısıyla düşmüştü! 20 ayın zirvesinde
GİRİŞ 13.02.2018 12:30 GÜNCELLEME 13.02.2018 13:52
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla Ziraat Bankası başta olmak üzere çok sayıda banka 10 yıllık konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmiş, söz konusu oranlar aylık yüzde 0,92'ye kadar gerilemişti.

Ancak sadece bir ay bu rakamda kalan oranlar sonrasında tekrar yükselmeye başladı. En son 2016 Haziran'da yüzde 1,15 olan konut kredisi faiz oranları aradan geçen 20 ay sonrasında tekrardan bu rakama ulaştı.

Mart 2017'de yüzde 0,92'ye kadar düşen faiz oranları bu aydan itibaren son bir yılda sürekli yükseldi. Geçen yıl nisanda yüzde 0,94, mayısta yüzde 0,96, haziranda yüzde 0,98, temmuzda yüzde 1, ağustosta yüzde 1,04, eylülde yüzde 1,07, ekim ve kasımda yüzde 1,09, aralıkta yüzde 1,13'e çıktı.

Konut kredisi faiz oranları geçen ay yüzde 1,14'e ulaşırken, halihazırda bankaların tüketicilere sunduğu 10 yıllık en düşük konut kredisi faizinin aylık oranı yüzde 1,15 seviyesinde. Bu rakam son 20 ayın en yüksek konut kredisi faiz oranı olma özelliği taşıyor.

 

 

Öte yandan, Türk bankacılık sektörünün geçen yılki net karının 2016'ya kıyasla yüzde 30,9 artarak 49,1 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bildirilmişti.

Konut sektörünün temsilcileri de bankalara halihazırda konut kredisi için yapılan başvuruların 3'te birinin reddedildiğini, normalde yüzde 100 olan kredi verme oranının yüzde 70-65'lere gerilediğini, verilen tutarların da düşürüldüğünü kaydetmişti.

Öte yandan 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle ferdi konut kredi stoku yaklaşık 193 milyar liraya ulaştı. Bankacılık sektörünün toplam kredi stoku ise 2,1 trilyon liraya yükseldi. Bankaların verdiği toplam kredi stokunun yaklaşık yüzde 9,2'si konut kredisi.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • ysf 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke mümkün olsada krediye bulaşmasak ama memur maası ile ev almak imkansız. bu yüzden kredi oranlarının tekrar indirilmesi hem vatandasın hem insaat sektorunun hemde banka sektörunun yararına olcaktır diye düsünüyorum.
  Cevapla
 • Arda 1 yıl önce Şikayet Et
  hepsi bir ufak açıklama ile olacaksa olur reis çıkar açıklar düşer amma kaç gün geçerli olacak bize geleceğe dönük faiz maiz olmadan bir sistem lazım.
  Cevapla
 • Arda 1 yıl önce Şikayet Et
  Devleti!?miz hukumetimiz buyuk maşaallah
  Cevapla
 • garib 1 yıl önce Şikayet Et
  Faizin düşmesini beklemek yerine NİYE TERK ETMEZSİN? Oooo bu da iş mi şimdi? Diyenlerden olma kardeşim. kandilde pkkya, afrinde 7 düvele, kardakta yunan kafirine, akdenizde ruma kök söktüren senin askerin SENDE BİR ASKER GİBİ DÜŞÜN AHİRETİN İÇİN, VATANIN İÇİN BANKA İLE SAVAŞ, FAİZ İLE SAVAŞ, KREDİ İLE SAVAŞ................
  Cevapla
 • garib 1 yıl önce Şikayet Et
  Faiz illetinin haram olduğunu bilmeyen var mı? Yapacacagınız tek şey bankadan uzak durmak. Nası olacak 1. iman tazelenecek 2 tövbe edilecek 3 kredi, kredi kartı, faiz gibi bankaların sömürü argümanları tiksinilecek kadar nefret ile anılacak 4 DUA MÜMİNİN EN BÜYÜK SİLAHI KARDEŞİM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle