Joker işçiye kadro müjdesi

4 Aralık 2017’de izinli ya da raporlu olan taşeronlar kadroya geçiyor. Onların yerine çalıştırılan “joker” işçiye de yeni bir imkân doğdu.

Joker işçiye kadro müjdesi
Joker işçiye kadro müjdesi
GİRİŞ 20.01.2018 07:41 GÜNCELLEME 20.01.2018 14:53
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bir milyona yakın taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili süreç devam ediyor. İncelemelerin ardından sınav aşamasına geçilecek ve 2 Nisan'da işlemler tamamlanacak. Bu arada yasadan yararlanamayan kesimlerle ilgili çalışmalar da sürüyor. Taşeron kadro başvuruları sırasında ortaya çıkan durum ise yeni bir müjdeyi gündeme getirdi. Kararnamede 4 Aralık 2017 itibarıyla çalışan işçilerin kadroya alınacağı belirtiliyordu.

Yani 5 Aralık'ta işegirenler bu haktan yararlanamadı. 4 Aralık'ta raporlu, izinli ya da doğum izninde olan taşeron işçilere de kadro hakkı tanındı. İşte yeni durum bu noktada ortaya çıktı. Taşeron şirketler bazı kurumlarda izinde olan ya da kısa süreli raporlu olan işçilerin yerine yeni personel görevlendirdi. Joker ya da yedek personel denilen bu işçiler de düzenlemede ifade edildiği gibi 4 Aralık 2017'de kamu kurumunda çalışıyordu. Kurumlar bu işçilerin başvurularının alınıp alınmayacağı konusunda tereddüde düşünce Çalışma ve Maliye Bakanlığı ile Kamu İhale Kurumu'na müracaat ederek görüş istedi.

9 BİN ÇALIŞAN BULUNUYOR

Bazı kurumlara bu konuda olumlu görüş bildiren Çalışma Bakanlığı'nın 11 Ocak tarihli yazısında "27.06.1989 tarihli ve 375 Sayılı KHK'ya eklenen geçici 23. maddede personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 04.12.2017'de çalışan işçilerin kapsamda oldukları belirtilmiştir. Bu çerçevede çalışan personelin kısa süreli rapor alması durumunda bu işçilerin yerine 04.12.2017'de çalışan işçilerin de bu madde hükümleri kapsamında ilgili idarede sürekli işçi kadrosunda istihdam edilebileceği değerlendirilmektedir" denildi. Bu olumlu görüş benzer durumdaki taşeron çalışanlar için de bir umut doğurdu. Bu şekilde yaklaşık 9 bin çalışanın müracaatlarını yaptıkları söyleniyor. Müracaat eden bu joker taşeronlarla ilgili gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

ŞOFÖRLER İÇİN DE ÇALIŞMA

KİT'lerdeki taşeronlarla ilgili formül aranırken kamuda taşeron firmaların araçlarıyla makam şoförü olarak çalışanlar için de bir çalışma başlatılıyor. Kamunun araç kiralama yöntemine devam edeceği, şoförlerin ise sürekli işçi kadrosunda olacağı konuşuluyor.

Sabah

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • pemmmm 8 ay önce Şikayet Et
  peki 4 aralik oncesi calisipta isten cikarilanlar bundan faydalanabiliyomu
  Cevapla
 • Klm 8 ay önce Şikayet Et
  Onlarida aliyolar yavas yavas
  Cevapla
 • jjzzz 8 ay önce Şikayet Et
  alinacaklar
  Cevapla
 • MURAT 8 ay önce Şikayet Et
  Türk telekomda çalışan güvenlikçilere ne olacak
  Cevapla
 • Tasirenciler 8 ay önce Şikayet Et
  Herkeze veriyoruz kdroyuda neden kara yolundaki tasorenler vermiyorsunuz onlarda haklarını istiyorlard onlarda haklarını verin
  Cevapla
 • Furkan 8 ay önce Şikayet Et
  Peki hepsini anladık ya bu morbeyin mağduru olan taşeron işçiler ne olacak ben 4 senedir çalışmakta olduğum işimi bu morbeyin saçmalığından dolayı kaybettim.Bizlerin suçu ne niye işe alınmıyoruz çok merakediyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle