MTV'de yeni teklif

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın'dan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren motorlu taşıtlar vergisi için yeni bir teklif geldi.

MTV'de yeni teklif
MTV'de yeni teklif
GİRİŞ 14.01.2018 13:35 GÜNCELLEME 14.01.2018 13:35
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ruhsatında "minibüs" yazan araçların "otobüs vergisi" ödediğini belirterek, bu konuda düzenleme yapılarak motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) adaletin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)  Başkanı Fevzi Apaydın, yazılı açıklamasında, minibüslerden otobüs vergisi alınması  işlemine ilişkin değerledirmelerde bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal ile sorunun çözümüne ilişkin görüştüklerini  aktaran Apaydın, "İlgili kanunda yapılacak değişiklikle 2019’dan itibaren her  araç sahibinin, ruhsatında ne yazıyorsa onun vergisini ödemesini bekliyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Apaydın, 1-3 yaşındaki minibüslerin yıllık motorlu taşıtlar vergisinin  2018 yılında 888 lira olduğuna, buna karşılık bu araçların vergi uygulamasında  otobüs kabul edilerek 2 bin 241 lira vergi ödemek zorunda kaldığına dikkati  çekerek, şunları kaydetti:

"10 koltuğu olan araçlar otomobil sayılması gerekirken minibüs kabul  ediliyor ve 4 bin 300 lira yerine 888 lira vergi ödüyor. Bu araçları çoğunlukla  taksi ruhsatı olmayan korsan taksiciler kullanırken vergi mükellefi olan ruhsatlı  minibüsler ise cezalandırılarak otobüs vergisi ödüyor. Ruhsatında minibüs yazan  araçlar için otobüs vergisi ödeniyor. Umuyoruz ki bu haksızlık 2019 yılından  itibaren ortadan kaldırılacak ve motorlu taşıtlar vergisinde adalet sağlanacak. "

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • nyz 1 yıl önce Şikayet Et
  ticari araçlar hariç butun araçlar degerine göre vergi vermli tiçari araçlarsa kazancına göre gelir vergisi yanlız odemeli
  Cevapla
 • Türk Milleti 1 yıl önce Şikayet Et
  Alper Bey'e yürekten katılıyorum. Çift sıra koltuklu ve camlı hafif ticari araçların ÇOK YÜKSEK VERGİ ödediğinin altını bende çiziyorum. Bu araçların otomobil statüsünde değerlendirilmesi lazım. Ayrıca yıllardır araç kullanan ve aracı olmayan şoförler ilk aracını aldığında çok yüksek sigorta primi ödüyor. Bakın buradan sıkıntıyı söylüyoruz. Yetkililer umarım çözer.
  Cevapla
 • Alper 1 yıl önce Şikayet Et
  Tesbit güzel fakat tesbit edilmesi gereken bir husus daha var ; çift sıra koltuklu " kamyonet" lerinde otomobil sınıfında değerlendirilmesi gerekir.
  Cevapla
 • harun 1 yıl önce Şikayet Et
  taksi plaka sahipleri vergi versin başkan onu da de.
  Cevapla
 • DERTLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok kazanandan vergi alındığı nerde görülmüş. Ancak vergi garibandan alınır.
  Cevapla