Türkiye'ye geldi, Rumların etekleri tutuştu

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Deepsea Metro-2 cuma günü Kocaeli'ye gelmişti. Rum basını, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında doğalgaz yatağı bulduğunu iddia etti.

 • GİRİŞ02.01.2018 17:19
 • GÜNCELLEME02.01.2018 17:21

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) için Norveç’ten satın alınan sondaj gemisi Deepsea Metro-2, Kocaeli'ne savaş gemileri eşliğinde geçen cuma geldi. Kıbrıs çevresinde Barbaros Hayrettin Paşa gemisiyle sismik araştırma çalışması yürüten TPAO, kısa süre içerisinde yeni sondaj gemisi Deepsea Metro II'yi de bölgede devreye sokacak. Norveç’ten satın alınan Güney Kore yapımı Deepsea Metro II ise dünyanın açık denizlerde sondaj çalışması gerçekleştirebilme yeteneği bakımından en gelişmiş gemilerinden biri olarak gösteriliyor. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Doğu Akdeniz’de sonbahar aylarında Saipem 1200 adlı sondaj platformuyla 6. bölge olarak adlandırılan alanda doğalgaz arama çalışmalarına başlamıştı.
 
Türkiye bu çalışmalara tepki göstermiş, bölgede peş peşe askeri tatbikatlar düzenlemişti.
 
Rum basını ise Türkiye’nin Barbaros Hayrettin Paşa gemisiyle yürüttüğü sismik çalışmada doğalgaz yatağı tespit ettiğini ve Deepsea Metro-2'nin bu nedenle bölgeye sevk edileceğini ileri sürdü. Sondaj gemisinin yeni yılın ilk aylarında Karpaz Yarımadası açıklarında sondaj çalışmasına başlayacağı iddia edildi.
 
229 metre uzunluğundaki 51 bin 283 grostonluk gemi, 2011 yılında denize indirildi. 3.6 kilometre deniz derinliği ve 12.1 kilometre sondaj derinliği özelliğine sahip bulunuyor. Gemi daha önce Kuzey Buz Denizi’nde Norveç açıklarında faaliyet gösteriyordu.

KAYNAKHABERTÜRK

Yorumlar34

 • Mizafir 2 hafta önce Şikayet Et
  dişe diş, kana kan... onlar arıyorsa bizde ararız :D
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Hamidiye süvarisi 2 hafta önce Şikayet Et
  Vatanimiza,milletimize hayırlı olur İnşAllah.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Uluğ Tarkan 2 hafta önce Şikayet Et
  Masallah bize yakisir. Allah utandirmasin
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • tek gercek allah 2 hafta önce Şikayet Et
  hayırlı olsun inşallah durmak yok yola devam inşallah Reis Allah seni başımızdan eksik etmesin Reis
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • fth23 2 hafta önce Şikayet Et
  kendimiz yapmalıyız bu gemilerden.HAYIRLI OLSUN
  Cevapla Toplam 10 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber