Bakan'dan çok önemli yerli otomobil açıklaması!

Yerli otomobilin servis, dağıtım ve şarj istasyonlarını tek paket olarak ele alacaklarını belirten Bakan Özlü, herkesin şarj istasyonu kurmasının önüne geçeceklerini açıkladı,

Bakan'dan çok önemli yerli otomobil açıklaması!
Bakan'dan çok önemli yerli otomobil açıklaması!
GİRİŞ 18.12.2017 09:40 GÜNCELLEME 18.12.2017 09:42
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilde eğilimin elektrikliden yana olduğunu belirterek, herkesin şarj istasyonu kuramaması ve bunun koordinasyonunun bakanlığınca yapılmasına yönelik bir Bakanlar Kurulu kararı hazırladıklarını söyledi.

Filistin’de sanayi atağı

Filistin ekonomisi için Türkiye ne yapacak?

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas Türkiye’ye geldiğinde ben refakat ettim. Filistin’in Cenin bölgesinde Türkiye Odalar Borsalar Birliği desteği ile organize sanayi bölgesi kuruyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan elektrikli araba üzerinde duruyor... Eğilim nedir?

Dünyadaki eğilim elektrikli araçtan yana. Bizim ortak girişim grubumuz da elektrikliden yana görüş ifade ediyor. Bu konuda bir Bakanlar Kurulu kararı hazırladık.

Yerli otomobille ilgili özellikle şarj istasyonları kurulması ve yine bunun elektrik dağıtım sistemine etkileri konusunda yapılabilecek çalışmaların bakanlığımızla koordine edilmesini öngören bir çalışma, Bakanlar Kurulu kararı çıkarıyoruz. Bunun da sebebi, bazı belediyelerimiz, ‘elektrikli otomobil geliyor, şarj istasyonu ihalesini yapalım, bir an önce biz bu işten biraz mesafe alalım’ diye düşünmüş. Onların önüne geçmek için. Koordinasyonun Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacağına ilişkin karar şu an Bakanlar Kurulu imzasında, bugün yarın çıkar.

Şarj istasyonlarını da siz mi kuracaksınız?

Şu anda net değil. Biz, yerel yönetimler, belediyeler, EPDK gibi kuruluşların bu konuda taahhüde girmesini istemiyoruz. Ortaya araç çıksın, servisi, dağıtımı, şarj istasyonlarını tamamını bir paket olarak düşüneceğiz.

4 modelle geliyor

Babayiğit şirket grubu mu kuracak bu istasyonları da?

Babayiğit şirket grubuna vereceğimiz devlet desteklerin tasarımını beraber yapacağız. Teknik ve mali analizle birlikte olacak. Dolayısıyla kapsamında dağıtım şarj istasyonları olur mu, olmaz mı bu daha belli değil.

- Kaç model olacak?

Teknik adamların söylediği dört model. Biz de dört modelle piyasaya girmeyi hayal ediyoruz.

CEO ARANIYOR

Yerli arabada durum gayet iyi. Ortak girişim grubu üyeleri çok istekli. İstanbul’da bir çalışma ofisi kurduk. Her grubun personeli var. Sürekli çalışıyorlar. İkincisi, teknik ve mali analiz yapmak üzere bir danışmanlık firmasından hizmet alma sözleşmesi yaptık. Firma küresel düzeyde hangi kategoride, hangi segmentte araçla piyasaya girmemizin doğru olacağına, ne kadarlık bir sermayeyle bu işi yapmamız gerektiği ve ilerde bu işin mali boyutunun nerelere varacağına ilişkin güzel bir teknik ve mali bir analiz yapıyor. Yine bu yeni yapıya bir CEO arıyoruz. Bir genel müdür arıyoruz. Bunun için de profesyonel bir çalışma yürütüyoruz.

Bilgileri Milliyet'ten Abdullah Karakuş köşesinde paylaştı.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Adıgüzel 11 ay önce Şikayet Et
    Birçok marka 2020 yılında birçok modelle elektrikli otomobil pazarına giriyor. Bu hızla biraz zor rekabet ederiz
    Cevapla
  • Hakan 11 ay önce Şikayet Et
    gözünüzü seveyim acele edin. 4 yıl içinde seri üretime geçilecek denince çok üzüldüm. devrim arabamız o günkü zorluklarla 129 günde tamamlanmış, şimdi neden 4 yıl uzatılıyor anlamış değilim. başta sanayi bakanı ve 5 babayiğidin tümünün fabrika şantiyesinde yatıp kalkması lazım yoksa bu iş olmaz. Sayın bakanın yerinde olsam bakanlığı şantiyenin içine taşırım. Beyler bu iş milli mesele. Topraklarımızı işgal eden ülkelerden (fransa italya ingiltere)den otomobil alıyoruz bunları bir düşünün o zaman fabrikada yatar kalkarsınız. yoka bu iş zor. Haa satma işine gelince hiç korkmayın bu ülkede tata bile sattığına göre sizin yapacağınız araba 50 defa satar. yapmak sizden almak bizden
    Cevapla