Türk Akımı ile ilgili çok kritik gelişme

Son yılların önemli enerji projelerinden Türk Akımı’nda, daha önce belirlenen güzergâh değişti.

Türk Akımı ile ilgili çok kritik gelişme
Türk Akımı ile ilgili çok kritik gelişme
GİRİŞ 14.12.2017 08:04 GÜNCELLEME 14.12.2017 08:45
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yürütülen en önemli enerji projesi olarak öne çıkan Türk Akımı’nda, boru hattının Avrupa güzergâhı konusunda sürpriz bir gelişme yaşanıyor. Hattın, Trakya’dan Yunanistan’a ve Avrupa’ya uzanması öngörülüyordu, fakat güzergâh konusunda önemli bir makas değişikliği gündeme geldi. Buna göre hat, Türkiye’den çıktıktan sonra Yunanistan yerine Bulgaristan’a giriş yapacak. Gazete Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre sonrasında da Bulgaristan, Romanya, Macaristan üzerinden Avrupa’nın kalbi Avusturya’ya ulaşacak.

BULGARİSTAN’LA TEMAS

Ankara’da enerji koridorlarında da konuşulan bu konunun, en üst düzeyde Bulgaristan yönetimi ile de paylaşıldığı kaydedildi. Bulgaristan’ın da hazırlıklara başladığı belirtildi. Kaynaklar, Rusya’nın her yıl özellikle kış mevsimlerinde uluslararası boru hattına müdahale ederek “gaz aşırması” nedeniyle Ukrayna’yı by-pass etmek için Türk Akımı’nın inşa edildiğini belirterek “Türkiye, Rusya’dan halen Batı Hattı olarak adlandırılan Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan güzergâhından gaz alıyor. Türk Akımı ile Ukrayna bypass edilecek. Türk Akımı’nda Bulgaristan hattının tercih edilmesiyle mevcut boru hattı tersine işleyecektir. Mevcut Bulgaristan, Romanya hattına Macaristan ve sonra Avusturya eklenecektir” dedi. Kaynaklar, bu yönde atılacak bir adımın, karaya yapılacak boru hattının milyonlarca dolarlık yatırım maliyetini de ortadan kaldıracağına işaret etti.

Hattın maliyeti 6 milyar dolar

Hattın gaz kapasitesi 31.5 milyar metreküp

AVRUPA’YA 15.7 MİLYAR METREKÜP GAZ TAŞINACAK

Rus doğalgazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin deniz bölümü (Karadeniz’ın tabanına) inşaatı hızla ilerliyor. Boru hattının Karadeniz tabanına inşa edilen iki derin deniz geçiş hattının toplam uzunluğunun 600 kilometre dolaylarına ulaştığı belirtiliyor. Kaynaklar, Türkiye sınırları içinde inşa edilecek hatla ilgili de çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Hatla birlikte Türkiye üzerinden Avrupa’ya yıllık 15 milyar 750 milyon metreküp gaz taşınacak” diye konuştu.

UKRAYNA GERGİNLİĞİ GÜNDEME GETİRDİ

Detayları 2014 yılında ortaya çıkan Türk Akım projesi, Rusya’nın Ukrayna ile sorunlar yaşamasının ardından gündeme geldi. Rusya, Türk Akım ile doğalgazını Avrupa’ya alternatif bir yolla taşımayı planlıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • milletin ferdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalnız şu var: Karadeniz'e Bulgaristan'ın da sınırı var. Yani borular Karadeniz'den Türkiye'ye çıkabileceği gibi, Bulgaristan'a da çıkabilir, yani Türkiye de baypas edilebilir. Bu baypası tek engelleyecek sebebin hatlardan birinin Türkiye'nin ihtiyacı için döşenecek olması aslında bizim için kötü olmuş...
  Cevapla
 • vanlı amca 1 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel yunanlılar avucunu yalasınlar
  Cevapla
 • Almanyada Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan zaten çöktüde kurucusu Bavyera Prensi ve bugünde AB sayesinde ayakta duruyor.Ege adalarıda Türk kıyısından hiç fark yok hatta gelecekte Türk kıyısı altyapısıyla Yunanı geçecektir.Fakat bizim Batısever güya aydın,çağdaş,zengin sol kesim acaba neden Yunan adaları diye tutturur?İttihat Terakkinin torunları bunlar olmasın?Ver Mehteri!
  Cevapla
 • seyirci 1 yıl önce Şikayet Et
  alın size lozan
  Cevapla
 • radar 1 yıl önce Şikayet Et
  yunan koridoru hiç içime sinmemişti gizlibirel bundan daha iyi bir koridora attı mevlam hakkımızda hayırlısını versin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle