Bu hafta başlıyor! Uymayanlar yandı

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak.

Bu hafta başlıyor! Uymayanlar yandı
Bu hafta başlıyor! Uymayanlar yandı
GİRİŞ 25.11.2017 15:02 GÜNCELLEME 25.11.2017 15:02
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Bu tarih itibarıyla kış lastiği takmayan araç sahiplerine uygulanacak 625 liralık ceza, 1 Ocak 2018'den itibaren 715 lira olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek.

 

DENETİMLER SIKLAŞACAK

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine uygulanan 625 liralık cezanın Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14,47'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

Ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

"KIŞ LASTİĞİNİN FİYATI 500 İLE BİN LİRA ARASINDA"

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, AA muhabirine, kar yağışıyla kış mevsiminin kendini göstermeye başladığını belirterek, vatandaşların kış lastiklerini bir an önce taktırmalarını tavsiye etti.

Trafik kazalarına sebebiyet veren unsurların başında lastiklerin geldiğini vurgulayan Erkoç, "Kış aylarındaki trafik kazaları da çoğunlukla mevsime uygun olmayan lastiklerden kaynaklanır. Mevsimine göre yaz ve kış lastiği kullanmak lastiklerinizin kilometre performansını da artırır." dedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Su yaya kaldirimlarada bir duzenleme getirilsin,yaya kaldiriminda agac dikili,trafo var elektrik diregi var trafik levhasi var.Böyle kepazelik olmaz yaya kendisine ayrilan yerden gidemiyor mecburen yola iniyor ve sonrada eziliyor adinada kaza deniyor.
  Cevapla
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Cok yanlis bir uygulama,her araca mecburi olmali.
  Cevapla
 • Vatan 2023 2 yıl önce Şikayet Et
  Bırde milletin derdini yapın Ehliyet sertifikam 2 yılı doldurduğu ıcın ıptal oldu maddî sıkıntı asgari ücretle çalışan bırıyım bir kereye mahsus bir af çıkarsın devletimız 2 mılyarımız cöpe gitmesin işallah sesimizi duyan bırı olur
  Cevapla
 • orhan 2 yıl önce Şikayet Et
  özeli tüzeli,ticarisi, hususi si yok bu işin aracı olan herkese kışın mecbur olmalı.
  Cevapla
 • Cengiz Y 2 yıl önce Şikayet Et
  Ticari araç kış lastiği taktı.Peki kış lastiği takmayan diğer araçlar onlara kayarak çarparsa !!!Herkese zorunlu olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle