Nerede üretilecek! Hükümetten açıklama geldi

Yerli otomobili üretecek babayiğitlerin açıklanmasının ardından çok sayıda ilden açıklamalar peş peşe geldi.

Nerede üretilecek! Hükümetten açıklama geldi
Nerede üretilecek! Hükümetten açıklama geldi
GİRİŞ 15.11.2017 09:56 GÜNCELLEME 15.11.2017 14:31
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin üretileceği yere ilişkin, "Çok sayıda ilden talep var. Karasu ve Sakarya'dan da var. Konya'dan, Manisa'dan İzmir'den var. Bunları değerlendireceğiz." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik'in ağabeyi Şaban Çelik'in (78) Sakarya'nın Karasu ilçesindeki cenaze törenine katılan Bakan Özlü, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde AK Parti İlçe Başkanı Dergah Akça ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Özlü, yerli otomobilde iki ayrı üretim aşaması olacağına dikkati çekti.

Otomobil konusunda şu anda tasarım aşamasında olan birinci fazda olunduğunu anlatan Özlü, "İki fazlı olan bir proje. 24 ay tasarım aşaması ve şirketleşme aşaması. İkinci 24 ay üretim aşaması olacak. Şu anda yerle ilgili bir tercihimiz yok. Yeri ikinci fazda değerlendireceğiz. Çok sayıda ilden talep var. Karasu ve Sakarya'dan da var. Konya'dan, Manisa'dan İzmir'den var. Bunları değerlendireceğiz." diye konuştu.

Düzce'nin yerli otomobil için değerlendirmeye alınacağını aktaran Özlü, "Düzce ölçek olarak büyük bir yer değil. Düzce'nin geniş arazileri yok. Düzce arazisi çok kıymetli. Bu araziyi çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İnşallah ikinci fazda Düzce de değerlendirilecek iller arasında olacaktır." dedi.

Akçakoca'da kurulması resmileşen Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Akçakoca Demir Çelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin geniş bir iş imkanına sahip olacağını belirten Özlü, sözlerini, "Akçakoca OSB hayırlı olsun. OSB resmen kurulmuş oldu. İnşallah bundan sonra kamulaştırma işlemine başlayacağız. Hızlıca kamulaştırma işlemi yapacağız. Özellikle bunu ileten arkadaşlarımızın çok istekleri oldu. Onlara sanayi parseli hazırlayacağız. Daha çok Demir Çelik Metal İhtisas Bölgesi hazırlayacağız. Şimdiden hayırlı olsun. Aşağı yukarı üç bin çalışan olacak." diye tamamladı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
babayiğit
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Abdullah Birkul 1 yıl önce Şikayet Et
  Kayseri çok isabetli olur.
  Cevapla
 • İsmail sert 1 yıl önce Şikayet Et
  KONYA otomotiv sanayisi için en uygun illerdendir.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Konya dedik ya.
  Cevapla
 • pirana61 1 yıl önce Şikayet Et
  samsun olsun samsuna yakışır bir araba fabrikası samsunda büyük ölçeli fabrika yok samsunda yer olarak sıkıntıda yok
  Cevapla
 • fuzuli 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'nin tam ortasina kurulsun. Yani Kırıkkale ye.. bütün illere açılan bir kavşaktadir Kırıkkale
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle