Hürkuş’tan sonra Hürjet de geliyor

Geleceğin Türk savaş pilotlarının eğitileceği jet eğitim ve yakın hava destek uçağı Hürjet, ilk uçuşunu 2022’de yapacak.

GİRİŞ 15.11.2017 12:43 GÜNCELLEME 15.11.2017 12:43
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Türkiye havacılıkta kritik bir eşiği daha aşmak için çalışıyor. Yeni Nesil Temel EğitimUçağı’nın Hürkuş’un jet versiyonu olarak başlatılan Hürjet projesinde uçağın ilk uçuşunu 2022’de yapacağı öğrenildi. Dubai Air Show 2017’ye katılan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Hürjet’i ilk uçuş tarihini 2022 olduğunu açıklarken, süpersonik jet için tek veya çift motorlu olup olmaması konusunda karar vermediklerini belirtti.

 

Savaş pilotlarını yetiştirecek

Geçtiğimiz Ağustos ayında duyurulan Hürjet’in Türk Hava Kuvvetleri’nin (THK) jet eğitim uçağı olarak T-38 uçaklarının yerine hizmete girmesi ve geleceğin savaş pilotlarını yetiştirmesi hedefleniyor. ABD’li Northop tarafından 1961-1972 yılları arasında üretilen ve THK tarafından da kullanılan jet motorlu eğitim uçağı T-38’ler, 21’inci yüzyıl teknolojisine ayak uydurabilmeleri için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı kullanıcı ülkeler tarafından modernize edilmişti.

Silahlı yakın hava desteği

Konsept tasarımları da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Hürjet’in 3 bin kilogram faydalı yük kapasitesine sahip hafif taarruz uçağı versiyonlarının Türkiye ve yakın coğrafyada yakın hava destek görevlerinde kullanılmak üzere silahlandırılması öngörülüyor. Hürjet, 1,2 mach hız, 45 bin feet irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak, son teknoloji görev ve uçuş sistemleriyle donatılacak.

“Silahlı Hürkuş’un abisi”

Savunma sanayi araştırmacısı Turan Oğuz, projeyi yorumladı: T-38’lerin yerine yeni jet eğitim uçakları gerekiyor. Hürjet, bu programa uygun ilerliyor. Ayrıca 1.2 Mach hız ve 3 bin kg faydalı yük kapasitesiyle hafif taarruz uçağı ve yakın hava desteği için de çok etkili olacak. Hürjet’te motor haricinde kullanılabilecek tüm bileşenler zaten Hürkuş ve Milli Muharip Uçak TF-X projeleriyle geliştiriliyor olacağı için çok zorlanılmayacağını düşünüyorum. Hürjet daha ileri performans ve faydalı yük kapasitesi ile silahlı Hürkuş-C’nin abisi konumunda yer alacak. Ayrıca Afrika ve Güneydoğu Asya bölgesinde yeni nesil jet uçağı alamayan ülkeler için de alternatif olacaktır. 

KAYNAK: VATAN
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  neden tek model yapıyorsunuz iki model yapın sizde ilk önce tek motorluyu yapar sonrada çift motorlu aklın yolu bir.
  Cevapla
 • Hakan 11 ay önce Şikayet Et
  Adım adım tam milli muharip jete dönüşecek Hürkuşumuz İnşallah.Hiç bir ülkeyede ihtiyaç kalmayacak.
  Cevapla
 • İsmail 11 ay önce Şikayet Et
  Parası olan pazardan imanı olan ölümden korkmaz imansız türk olmaz bırakın başkaları korksun savaştan
  Cevapla
 • Alperen 11 ay önce Şikayet Et
  2053 te %100 yerli olur
  Cevapla
 • kutsal damacana 11 ay önce Şikayet Et
  tek motorlu ihtiyaca cevap vermez demode kalır, 2 motorlu olmasında büyük fayda var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle