Zamdan bıkan oraya koşuyor!

Benzin ile motorinin litre fiyatına yapılan zamların ardından sürücüler, otomobiline sıralı sistem LPG taktırmaya başladı.

GİRİŞ 14.11.2017 12:41 GÜNCELLEME 14.11.2017 14:33
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

LPG sistemi dönüşümü yapan makine mühendisi Cemal Özkaya, "Bu zamlardan dolayı son günlerde iş kapasitemiz, yüzde 25 oranında arttı" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, 2017 yılının Eylül sonu itibarıyla Türkiye'deki araç sayısı, 21 milyon 940 bin 757 oldu. Bu araçların yüzde 54'ünü, otomobiller oluşturdu.

11 milyon 846 bin 85 otomobilin yüzde 38,6'sının LPG'li, yüzde 34,9'unun dizel ve yüzde 26,1'inin benzinli olduğu kaydedildi. Son günlerde akaryakıta gelen zamlar, sürücülerin LPG'ye ilgisini artırdı. Akdeniz Sanayi Sitesi'nde LPG sıralı sistem dönüşümü yapan makine mühendisi Cemal Özkaya, zamların ardından işlerinde ciddi artış olduğunu söyledi. LPG'nin alternatif yakıt olmaktan çıkıp, ana yakıt haline geldiğini belirten Özkaya, "Bu zamlardan dolayı son günlerde iş kapasitemiz, yüzde 25 oranında arttı. Akdeniz Sanayi Sitesi'nde LPG işi yapan esnafla konuştuğumuzda durum, bu şekilde. Çevreci bir yakıt, bundan dolayı tercih edenler de var; ama çoğunlukla tasarruf nedeniyle" diye konuştu. 

 

DHA'nın haberine göre, sürücülerin benzinli otomobil kullanamaz hale geldiğini dile getiren Özkaya, "Benzinli bir araç, LPG'ye dönüş yaptığı zaman ortalama yüzde 40 oranında tasarruf yapıyor. 100 kilometrede harcayacağı parayı 140 kilometrede harcıyor. Şu durumda işlerin daha da artacağını tahmin ediyoruz" dedi.

'KONTROL EDİLMEZSE BOMBA OLUR'

LPG'li sistemin, bilinenin aksine otomobilin motoruna zarar vermediğini ve motor yağını kirletmediği için araçta daha uzun ömür sağladığını belirten Özkaya, makine mühendisleri odalarının elinden 'sızdırmazlık kontrol yetkisi'nin alınmasının da doğru bir karar olmadığını savundu. LPG sisteminin, yetkili ellerce, iyi kontrol edilmediği takdirde bir bombaya dönüşebileceğine dikkat çeken Özkaya, şunları söyledi: 

"Ben bir makine mühendisi olarak iş yeri sahibiyim. Benim yaptığım kontrollerin yanı sıra makine mühendisleri odasının da kontrol yapması daha iyiydi. Şimdi bu işi yapanlar kontrol ediyor bir de araç muayene istasyonları kontrol ediyor. Detaylı bir kontrol yapıldığını düşünmüyorum. Yeterli kontrol olmazsa en tehlikesiz yakıt LPG bir anda bomba olur."

LPG'li sistem montajı yapan iş yeri sahibi Önder Akoğlu ise akaryakıt zamlarının, sürücülerin canını yaktığını söyledi. Zamların ardından işlerinin hareketlendiğini belirten Akoğlu, "Benzine gelen zamlar işlerimizi az da olsa hareketlendirdi. Yüzde 15 civarında yeni montaj yapmaya başladık. Gelen vatandaşların hepsi fiyatlardan yakınıyor. 50 TL'lik benzinle bir yere gidemediklerini söylüyorlar. LPG buna göre yüzde 40 oranında avantajlı. Daha fazla kilometre yapabiliyorlar" diye konuştu. 

'BENZİNLİ OTOMOBİLE BİNEMİYORUZ'

Öğretmenlik yaptığı okul ile evinin arasında gidiş-dönüş 40 kilometre yol olduğunu anlatan Fen Bilgisi Öğretmeni Hüseyin Demir, son zamlardan sonra LPG sistemine geçmeye karar verdiğini söyledi. Zamların ekonomik olarak zorlamaya başladığını dile getiren Demir, "Bu yüzden otomobilime LPG taktırıyorum. Benzinle depoyu ortalama 250 TL'ye dolduruyordum. LPG ile bunun yarıya düşeceğini düşünüyorum. Benzinle bir depo ile ancak 2 hafta gidip gelebiliyordum. Şimdi deneyeceğim ama tasarruflu olacağını düşünüyorum" dedi.

LPG'li otomobil sahibi Ahmet Yıldırım ise ciddi tasarruf sağladığını belirterek, "Akaryakıt fiyatlarına gelen zamdan dolayı LPG'yi kullanıyoruz. Benim normalde dizel aracım da var ama onu da kullanmıyorum. Yüzde 40 oranında tasarruf sağlıyorum. Benzinli otomobile zaten binemiyoruz" diye konuştu. 

ETİKETLER
motorin
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  lafa bak , Ben bir makine mühendisi olarak iş yeri sahibiyim. Benim yaptığım kontrollerin yanı sıra makine mühendisleri odasının da kontrol yapması daha iyiydi
  Cevapla
 • fakırhousen 1 yıl önce Şikayet Et
  lpg yerine göre fiyatta değişiklik oluyor 3,24 tl olarak bugün görüldü 3.00 altında olan yer varsa şanslı yer vesselam
  Cevapla
 • Yiğido Alparslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Lpg taktırmak çözümmü sanki.Lpg fiyatlarıda uçmuş gidiyor.Arabası takılan lpg sayesinde, fakirin mutfağındaki tüpte başını alıp gidiyor.Olan yine garibana oluyor.Arabası olan bişekilde mecbur katlanacak ama arabası olmayıpta bizim gibi asgari ücretle geçinenler ne yapsın,fazla geriye gitmeye gerek yok. 2000 yılların başında mutfak tüpü 23 tl civarında idi.şimdi 80 tl.Lpg artışında enflasyonun etkisi olduğu kadar arz-talep etkiside oldukça fazladır.Mesela herkes bir hafta kontak kapatsın fiyatlar nasıl düşecek.Bunları bilmek için okumaya gerek yok.Başka ülkelerde Lpg taktırmak için devlet para veriyor çevreyi koruduğunuz için.Bizde dönüşüme bile para veriyoruz.
  Cevapla
 • oda 1 yıl önce Şikayet Et
  herhalde muhendisler odasının ekmeği azaldı ,para almaktan başka ne işe yararlardı,o kadar önemliyse muayane istasyonlarında çalışanlardan bir kişi muhendisler odasından olsun muayene yapılan aracı orda kontrol etsın niye illa vatandaş somurulecek
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  lpg 1 yıl önce 1.89du ,şimdi 2.89..
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  2.89 mu nerdesin müdür sen burada 3,65
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle