Bakan'dan yarı zamanlı çalışma açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memur anneye yarı zamanlı çalışmayla ilgili yasal düzenlemenin gelecek hafta Başbakanlık’a gönderileceğini söyledi.

GİRİŞ 21.10.2017 10:31 GÜNCELLEME 21.10.2017 10:31
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan kamuda çalışan memur annelerin yarı zamanlı çalışmalarına olanak sağlayacak yasal düzenleme için sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu “Kamuda yarı zamanlı çalışmayla ilgili yasal düzenlememizin yönetmeliği gelecek hafta itibarıyla Başbakanlığa gönderilmiş olacak ve inşallah uygulamaya geçmiş olacak” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin (AB) finansman destekleriyle 2015 Mart’ta başlatılan “Evde Çocuk Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi” projesinin kapanış toplantısında konuşan Sarıeroğlu, şunları söyledi: “Kamuda çalışan kadınlar açısından yaptığımız yasal düzenlemenin şu anda ikincil mevzuatının çıkması kamu çalışanı kadınların en çok beklediği konulardan birisi. Forumları takip ediyorum ve özellikle kamudaki kadınlar açısından temel konulardan biri olduğunu da biliyorum. İnşallah kamuda yarı zamanlı çalışmayla ilgili yasal düzenlememizin yönetmeliği gelecek hafta itibarıyla başbakanlığa gönderilmiş olacak ve uygulamaya geçmiş olacak. Bunun da müjdesini buradan veriyorum.”      

ANALIK DA ÇALIŞMAK DA HAK

2004’te yüzde 24 olan kadınların iş gücü piyasasına katılım oranlarının 2017 itibarıyla 10 puan artarak yüzde 34’e geldiğini, 15 yılda 4 milyondan fazla kadına istihdam sağlandığını aktaran Sarıeroğlu “Analık da bir hak, çalışmak da bir hak. Kadınları tercih zorunluluğuna sokmamalıyız” dedi.

14.745 kadın sigortalı bakıcı oldu

Evde Çocuk Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi projesiyle ulaşılan rakamları da veren Sarıeroğlu, şunları söyledi: “Anneler, 26 ay boyunca 40 milyon Euro’luk hibe desteğiyle iş hayatına dönüp, sigortalı bakıcı çalıştırmışlar. 13 bin 327 anne, 15 bin 232 çocuk bakıcısı faydalanıcı olmuş. Proje ile 5 bin 736 kadınımız çalışma yaşamında kalmaya devam etti. Eğer proje başlamasaydı ve projeden bakıcı desteği almasaydılar çalışma hayatlarını sonlandırmayı düşünen kadınlardan bahsediyoruz. Çocuk bakımı nedeniyle çalışma hayatına ara veren bin 345 kadınımız da tekrardan çalışma hayatına bu proje sayesinde dönmüşlerdir. 14 bin 745 kadın ilk kez çocuk bakıcısı olarak sigortalı çalıştı.”    

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet niye kadınların çalışmasını bu kadar çok istiyor. Hem yarım gün çalıştıracak hem tam maaş verecek. Böyle yapılacağına erkek alınsın. Hem işsizlik azalır hem nüfus çoğalır. Kadınlar çalışacağım diye çocuk sahibi olmaktan geri duruyorlar. Sonra çocuklara bakmak için bakıcı tutuyorlar yada kreşe veriyorlar. Aile perişan çocuklar annelerinin kokularina doymadan büyüyorlar. Bu çocukların hakkını nasıl ödeyecekler.
  Cevapla
 • akenaton 1 yıl önce Şikayet Et
  asgari ucretli bu yer kurede yasamiyor secim zamani 2.5 milyon memurdanmi 15milyonluk iscidenmi beklentiniz var
  Cevapla
 • dede 1 yıl önce Şikayet Et
  ya çalışamayan...
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  İşçiler kime bakacak?.. Devlet kendi eliyle sendikaya sokuyor çalışanını, işçi sahipsiz...
  Cevapla
 • cerrah 1 yıl önce Şikayet Et
  kadına bu kadar çalışma desteği bana biraz abartılı geliyor bir kadının ev geçindirmesi elzem olmayabilir ama bir erkek mutlaka evini geçindirmelidir. Özellikle kamuya ihtiyaç kadar kadının alınması gerekir. Her kadın istihdamı yuva geçindirecek erkeğin önünü kesmekte. Kanımca bu oran iyi ayarlanmalı. Ayrıca kamuda yönetici olan birisi olarak söylüyorum kesinlikle çalışma anlamında erkek daha verimli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle