İran'dan flaş Türkiye kararı! Kaldırıldı

İran, Türk ihracatçısına yönelik olarak geçen yıldan bu yana uyguladığı "konsolosluk onayı" şartını kaldırdı.

İran'dan flaş Türkiye kararı! Kaldırıldı
İran'dan flaş Türkiye kararı! Kaldırıldı
GİRİŞ 17.10.2017 12:48 GÜNCELLEME 17.10.2017 15:10
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türkiye ile İran arasındaki ticareti olumsuz etkileyen "konsolosluk onayı" sorunu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bakanlık yetkililerinin yoğun girişimiyle çözüldü.

İran, geçen yıl Türkiye'den ithalat için İran konsolosluklarından tasdiki şart koşan bir karar almıştı. Bu karar, konsolosluktaki bürokratik işlemler nedeniyle zaman kaybına, belge ücretleri nedeniyle de maliyet şikayetlerine yol açmıştı. Ekonomi Bakanlığı da İran'ın bu tavrına karşın, eylül ayından itibaren "konsolosluk onay şartı" uygulamasına geçmişti.

Edinilen bilgiye göre, Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin bürokratlarına verdiği talimatın ardından başlayan temaslar olumlu sonuç verdi ve İran, geçen yıldan bu yana Türk ihracatçısına uyguladığı, dış ticareti olumsuz etkileyen konsolosluk onayı şartını geçen hafta itibarıyla kaldırdı. İran, konsolosluk onayı şartını kaldırdığını diplomatik kanallarla Türkiye'ye bildirdi.

İran ile dış ticarette en önemli sorunlar arasında yer alan bu uygulamanın sona erdirilmesiyle bu ülke pazarında ihracat ve ihracatçının önündeki engeller de kaldırılmış oldu.

İran'ın söz konusu yaptırım ve uygulamalarını yakından takip eden ve benzer bir uygulamayı eylül ayında yürürlüğe koyan Ekonomi Bakanlığının da bu kararın ardından konsolosluk onayı şartını kaldırması bekleniyor.

İRAN İLE DIŞ TİCARET ARTIYOR

29 Ocak 2014 tarihinde imzalanan Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girdi. Türkiye, TTA kapsamında, İran'a 140 tarım ürününde gümrük vergisi indirimi/muafiyeti sağlarken, İran ise 125 sanayi ürününde Türkiye'ye gümrük vergisi indirimi uyguladı.

TTA kapsamındaki ürünler açısından geçen yıl İran'dan yapılan ithalat bir önceki yıla göre yüzde 41,9 artarak 31,9 milyon dolara ulaşırken, İran'a ihracat ise yüzde 39,1 artarak 1 milyar dolaroldu.

Bu yılın 8 aylık döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre TTA kapsamındaki ürünlerde ithalat yüzde 66 artışla 37,8 milyon dolara çıktı, ihracat ise yüzde 2 artarak 625,5 milyon dolara yükseldi.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • 18.11.2017 biter 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu dostluk 1 ay sürer mi hadi 18.10.2017 süre başladı irana çok ama olsun
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yok iran kazan dı mazandı diyerek hayıflanmaya gerek yok Türkmenler ve Yöre halkı kazandı biz ırakla ve iranla ilişkilerimizi sağlam temelde tutarsak Türkiye bu durumdan zarar değil her türlü kara geçer.
  Cevapla
 • Mehmet necati 1 yıl önce Şikayet Et
  Suriyede ırakta ehli sünneti amerikayla beraber katlettiği için(amerikacı peşmergeyle çekişmelerinden bahsetmiyorum) terör destekçisi iran ,eninde sonunda bize yani ehli sünnete hesap verecek .O gün iranı destekleyenlerin ajitasyonlarına bakarsak bize yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence butun islam dunyasi birlik olmali.
  Cevapla
 • Egeliden 1 yıl önce Şikayet Et
  İttihad-ı islam,İslam birliği olacak,olmak zorunda..Buna kim direnir yada kim direniyorsa iflah olmayacağını Allah ,yüce Kitab'ına yazmış.Allah bir,Kitap bir,Peygamber bir,Bir Allah Bir..öyle ise ortak noktalarda buluşmalı,Bu zilletten artık kurtulmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle