Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faizleri değiştirmedi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 14.09.2017 14:03 GÜNCELLEME 14.09.2017 22:08

TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, PPK'nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandı.

Kurul, marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 9,25'te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını da (politika faizi) yüzde 8 düzeyinde sabit tuttu.

Geç Likidite Penceresi (GLP) uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 ve borç verme faiz oranı yüzde 12,25'te sabit bırakıldı.

"İKTİSADİ FAALİYETTEKİ TOPARLANMA GÜÇ KAZANDI"

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güç kazandığına işaret ettiği belirtilerek, "İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon göstergelerine ilişkin gelişmelerin, fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturduğuna işaret edilen duyuruda, bu çerçevede Kurul'un, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar verdiği bildirildi.

SIKI DURUŞ SÜRECEK

Duyuruda, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır"

SON HAMLE NİSAN AYINDA GELMİŞTİ

TCMB son olarak nisanda enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla geç likidite penceresi (GLP) faizini 50 baz puan artırarak yüzde 12.25'e yükseltmişti. Enflasyonda yükselişin belirginleşmesinden bu yana geç likidite penceresi (GLP) faizini para politikasında ana fonlama enstrümanı olarak kullanan TCMB, GLP faiz oranını kullanarak piyasaya uyguladığı faizi belirliyor

ETİKETLER
faiz kararı
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Halk 9 ay önce Şikayet Et
  Konut kredisine tavan koyulsun.bankalar aşırı kar ediyor.
  Cevapla
 • Yavuz 9 ay önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanımız faizler düşürülmeli diyor Merkez sabit tutuyor..
  Cevapla
 • Temel candan 9 ay önce Şikayet Et
  Kurla uzerimize geliyorlar hala faizi indirmiyor en hafif haliyle bu korkudur Cbaskanimiz ne demisdi faizleri indirin diye Masal oldu
  Cevapla
 • SUTCU 9 ay önce Şikayet Et
  merkez oyle bir sistem koymuski kendine getto gibi.merkez den emekli olan en dusuk maasli misal...cay hizmeti yapan kisi aylik on bin tl emekli maasi aliyor varin yukari da calsanlari aylik ellibin tl emekli maasi alan var ........
  Cevapla
 • Hamit Simit 9 ay önce Şikayet Et
  Yanlış biliyorsunuz. çalışan bireysel emeklilik kesintisi yaptırdı ise yatırdığı ucrete oranla emeklilik aylığı almakta.ben de bir çalışanım fakat kesinti yaptirmamaktayim. söylediğiniz gibi bir emeklilik maaşı alan da yoktur.
  Cevapla
 • veysel 9 ay önce Şikayet Et
  Adamlar ne yapsin asaga tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle