Cumhurbaşkanlığı'ndan flaş dolar açıklaması!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, dolar kuru seviyesine düşük denilmesinin yanlış olduğunu ifade etti

Cumhurbaşkanlığı'ndan flaş dolar açıklaması!
Cumhurbaşkanlığı'ndan flaş dolar açıklaması!
GİRİŞ 13.09.2017 12:43 GÜNCELLEME 13.09.2017 12:43

Ertem, "Dalgalı kur rejimi uyguladığımız için kur seviyesine düşük ve bu seviye tehlikeli demek yanlış" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsızlığına vurgu yapan Ertem, "Reel sektör, bankalar, TCMB, siyaset herkes düşük faiz istiyor, ancak bizim isteğimiz dışında bir de piyasa gerçeği var. TCMB piyasa gerçeğini bizden ayrı olarak yönetmesi gereken tek kurum, TCMB'ye bu yönetme hakkını ve iradesini vermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

MERKEZ SAHAYA İNDİ

Ertem, Merkez'in sıkı para politikası duruşu uygulamakta olduğunun da tartışılmayacak kadar açık olduğunu ifade etti. Ertem, Merkez'in ara malı üretimi konusunda saha çalışması yaptığı bilgisini de verdi ve "Bu alanda enflasyonist baskıyı ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılacak; ara malı üretimi yapan firmalara destek verilmeli" dedi.

KGF DEVAM EDECEK

Bu değerlendirmelerinin yanı sıra Kredi Garanti Fonu'na (KGF) ilişkin de açıklamalarda bulunan Ertem, uygulamanın devam ettiğini belirtti ve şöyle dedi:

"KGF uygulaması devam edecek; bunun tartışılmasına gerek yok; geri dönüşler yeni kredi yaratmada kullanılmalı. KGF'nin kalan miktarı ithalatı gereksizleştirecek yüksek teknoloji ile üretim yapan ve ara malı üretenlere yönlendirilebilir. Kamu bankaları burada daha cesur davranabilir, girişim sermayesi çerçevesinde bu alanı destekleyebilir"

ETİKETLER
dolar Cemil Ertem
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Efedayı 10 ay önce Şikayet Et
    Birileri halkımızı dedikodularla ürkütüp ürkütüp çarpıyor.İlk defa bir devlet görevlisi mantıklı birşey söylüyor...
    Cevapla