Zeybekci'den faiz açıklaması!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi faizlerine ilişkin değerlendirmede bulundu

Zeybekci'den faiz açıklaması!
Zeybekci'den faiz açıklaması!
GİRİŞ 12.09.2017 16:58 GÜNCELLEME 12.09.2017 16:58

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bankaların kredi faizlerinin yüksekliği ve kredi kullandırmada "tutucu davrandıkları" yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine, "Hakikaten bu kronik bir sıkıntı haline geldi. Türkiye’de yatırımı, üreticiyi cesaretlendirmeyen; ticaret yapıp belli stoğu elinde tutmak zorunda olanların maliyetlerini yukarı çıkaran faiz oranlarına rağmen, bir Türk mucizesini takip ediyoruz şu anda" dedi.

"Türkiye şaha kalkacakken, özel sektör eliyle üretimle büyüme şeklinde bir dinamizmi görüp, bunun önünde kazıkla çakılmış gibi faizlerden dolayı elimizin ayağımızın bağlı olmasını Türkiye hak etmiyor" ifadelerini kullanan Zeybekci, bu konuda özel sektör, bankalar ve kamunun bir çalışma yapması gerektiğini söyledi.

Zeybekci, "Burada Merkez’in de imkanları, kaynakları belli. Merkez’in yönlendirme kabiliyeti de bir yere kadar. Ama diğer taraftan bu ticari bankalarla birlikte oturmamız lazım" dedi.

Bu konuda atılabilecek adımların Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınabileceğini belirten Zeybekci, "Belki daha geniş çerçeve içinde Bankalar Birliği ile bütün banka yönetimleriyle, Merkez Bankası ile konuşmak lazım. Bakın piyasalar istiyor talep ediyor, yatırım yapmak istiyor, üretim, ihracat yapmak istiyor" diye konuştu.

Zeybekci, "Türkiye’de bizim için kabul edilebilir bir ortam yaratmamız ve herkesi razı etmemiz lazım. Bir geçiş süreci yaşıyoruz. Bundan sonra bizim için önemli olan paranın bol olması, kolay ulaşabilir ve ucuz olması. Bol olmasıyla ilgili sıkıntımız var. O da olmadığından değil, hafif sağ gözü kapıya baktığı için..." dedi.

Bakan Zeybekci, dolar kurundaki gerilemeyle ilgili olarak da "3,40’lar seviyesini biz net söyledik. TL’nin döviz karşısındaki değeriyle ilgili negatif söylem içinde olanlar, sadece gönüllerinden geçeni söylediler. Kur bizim kabul edebileceğimiz bir seyir izliyor şu anda" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • murat 9 ay önce Şikayet Et
  Hep ayni nakarat
  Cevapla
 • erhan 9 ay önce Şikayet Et
  devlet bankaları düşürsün önce gerisi gelir
  Cevapla
 • Emre 9 ay önce Şikayet Et
  sayin bakan 1 senedir yaziyoruz yazmadigimiz merci kalmadi faziler uctu diye arada halka sorsaniz
  Cevapla
 • Banga 9 ay önce Şikayet Et
  Bankalar laftan anlamaz cikar kararnameyi koy tavani pasa pasa dusursunler
  Cevapla
 • cevdet 9 ay önce Şikayet Et
  şikayet şikayet alın bankaları bu faizler inmezse bu karlara vergi gelir sizi bitiririz deyin bak ne oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle