Servis şoförlüğünde yeni dönem

Servis şoförlerinin karıştığı istenmeyen olayların ardından Çalışma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili flaş bir hamle geldi.

Servis şoförlüğünde yeni dönem
Servis şoförlüğünde yeni dönem
GİRİŞ 07.09.2017 12:46 GÜNCELLEME 07.09.2017 13:02

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı istenmeyen olayların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile görüşerek çözüm için servis şoförlüğü için mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.

TESK, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına kısa süre kala servis şoförleri arasında yaşanan kavgaların sonlandırılması için harekete geçti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, servis şoförlerinin karıştığı istenmeyen olayların ardından Bakan Sarıeroğlu ile görüşülerek çözüm için artık mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması konusunda görüş birliğine varıldığını ifade etti.

Konuya ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Palandöken, bununla ilgili yeterlilikler hazırlandığını belirtti. Palandöken, şunları kaydetti:

"Yeterliliğin hazırlanması ile artık her önüne gelen servis şoförlüğü yapamayacak. Mutlaka Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanan standartlar doğrultusunda yapılacak sınavlardan başarı ile geçmesi gerekiyor. Yani artık servis şoförlüğü için ehliyet ve SRC belgesi yeterli olmayacak. Yeni düzenleme ile eski 'şoför abiler' geri gelecek.

Bu ulusal meslek standardı ile mesleğin tanımı yapıldı. Buna göre, öğrenciler araçlara rehber personel eşliğinde bindirilerek yaş gruplarına ve fiziksel özelliklerine göre oturtulacak, her öğrencinin emniyet kemeri takması sağlanacak. Servis aracı şoförü trafikte kurallara uygun ve güvenli bir sürüş gerçekleştirecek. Öğrenciler rehber personel yardımıyla araçtan indirilecek. Servis aracı şoförü öğrencileri araçtan indirdikten sonra araçta unutulan malzemeleri kontrol edecek. Öğrenciler servis aracına mevcut listeye göre kontrol edilerek alınacak. Servis aracı şoförleri ilgili meslek kuruluşları tarafından verilecek eğitimleri de takip etmekten sorumlu olacak. İlgili kurumlar, okul servis araçlarına ilişkin yapacakları düzenlemelerde servis aracı şoförü ulusal meslek standardını göz önüne alacak. Standart dışına çıkan servisçilerin belgeleri iptal edilecek."

Velileri de uyarıda bulunan Palandöken, "üç kuruş ucuz olsun" diye korsan servis araçların tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Öğretmen 8 ay önce Şikayet Et
  Servisler 1.5 km öteye 200 TL ye taşıma yaparsa Ucuz servislerde türer sizde bunu makul fiyatlara çekin iki kardeş 380 tl aylık servis masrafı. Bu nasıl bir fiyatlandırmadır. Ne yapıyorda bu kadar kazanıyor bu arkadaşlar
  Cevapla
 • bayram ali demirci 8 ay önce Şikayet Et
  maalesef zihniyet aynı .... belge... belge... belge... sanki aracı belge kullanacak... ver parayı al belgeyi ... kendisine nasılda gelir kapısı çıkardılar helal olsun... bir sürü belge oldu ama halen daha olaylarda azalma olmadı... ne iş...
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Mesleki yeterlilik belgesi alan kavga edemiyormu.Sabıkaya işlemese dahi herhangibir olaydan hakim karşısına çıkan,belli miktar trafik cezası almış olan vs. diye sınırlama getirip polis ve jandarma tarafından da etkin şekilde evrak kontrolü yapılırsa bu işte yol alırsınız.Gerisi hikaye
  Cevapla
 • bir anne yada veli 8 ay önce Şikayet Et
  her tedbir için bir can ...evlat yada can bu kadar ucuz mu
  Cevapla
 • pelo 8 ay önce Şikayet Et
  yine yüzeysel düşünce. burada servis şöförü ile ne alakası var. asıl proplem o servislerin sahiplerinde. onların kim olduğu araştırılmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle