Türkiye'den Merkel'e yanıt! Acelemiz yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ''Türkiye ile tansiyon düşmedikçe AB, Gümrük Birliği anlaşmasını güncellemeye devam edemez" çıkışına AB Bakanı Ömer Çelik'ten yanıt geldi.

GİRİŞ 17.08.2017 10:44 GÜNCELLEME 17.08.2017 11:37

Merkel'in Gümrük Birliği Anlaşmasını güncellemeyeceği sorusuna AB Bakanı Ömer Çelik, "Talihsiz bir açıklama. Şunu altını çizmek gerekir. AB'ye bir Avrupa ülkesi talimat vermemelidir. AB için zaaf oluşturacak bir açıklama. AB'yi zayıflatmak isteyenlerin yaptığı bir açıklamadır. Türkiye AB ülkeleriyle sorun yaşayabilir. Ama bu sorunları ülkeler kendilerine indirgememelidir. Birliğin genetiğinde bir değişime yol açar. Almanya ve Türkiye arasındaki sorunu Avrupa Birliğinin yansımasına AB komisyonu izin vermemelidir. Bu AB'nin temel mekanizmasına aykırıdır.

Gümrük Birliği bizim tek taraflı istediğimiz bir şey değil. Bu serbest ticaretin arttırılmasıyla ilgili bir durumdur. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi Türkiye'ye bir ödül ve lütufmuş gibi davranılıyor. Kazan - kazan çerçevesinde ilerleyecekse biz devam etmek istiyoruz. Biz Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda, Ekonomi Bakanlığımız ilgilendiği bu konuda Bakanlar Kurulumuzda aldığımız kararları uygulayacağız. Gümrük Birliği konusunda acelemiz yok. Bu konunun hızlanması gerekiyordu. Obama döneminde de anlaşma sağlanamamıştı. Trump döneminde de sağlanamamıştı." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • 66 Yozatlı 10 ay önce Şikayet Et
  kokuşmuş merkep bizimde acelemizyok Türkiye oluca hazmedemiyosunuz
  Cevapla
 • uyhax 10 ay önce Şikayet Et
  Avrupa birliği almanyanın uşağı olmuş , Avrupa Birliği hitler alanyasının kölesi olmuş
  Cevapla
 • H.B.V 10 ay önce Şikayet Et
  Zaten Türkiye Gümrük birliğinden zarar ediyor? Güncelleseler ne olur? Güncellemeseler ne olur?...bence Komple çıkılsın! daha karlı oluruz.
  Cevapla
 • guzelll 10 ay önce Şikayet Et
  hergun avrupa ulkelerine tirlarla malzeme gonderiyormus gibi konusmussun. bos bir aninda yazdin heralde yorumu da
  Cevapla
 • GENÇ OSMAN 10 ay önce Şikayet Et
  AB almanyanın güdümünde ne derse o oluyor ne kadar avrupa ülkesi varsa kendine bağladı Fransız İhtilali yakındır bu böyle gitmeyecek.
  Cevapla
 • ibrahim 10 ay önce Şikayet Et
  Bence Almanya hükümeti gündem değiştirerek, Türkiye ile uğraşarak vatandaşlarını kutuplaştırmaya, dolayısı ile AB nin içinde bulunduğu çıkmazı halkının gözünde gölgelemeye çalışıyor. AB'den dünyanın büyük ekonomilerinden İngiltere çıktı, işler yolunda gitmiş olsa bu asla mümkün olmazdı. Almanya da suni gündemlerle AB'yi ayakta tutmaya çalışıyor. Daha çok çalışmaları lazım, Güneş balçıkla sıvanmaz....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle