'Milli' savaş uçağı projesinde sürpriz gelişme

Milli Muharip Uçak Projesi'de (TF-X) kullanılmak üzere İngiltere'den malzeme, yazılım ve teknoloji transferi yapılmasına olanak sağlayacak Açık Genel İhracat Lisansı yayımlandı.

'Milli' savaş uçağı projesinde sürpriz gelişme
'Milli' savaş uçağı projesinde sürpriz gelişme
GİRİŞ 09.08.2017 12:10 GÜNCELLEME 09.08.2017 12:25

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve 2020’li yıllardan itibaren değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16 muharip uçaklarının yerini alabilecek modern ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağın azami oranda yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanıp üretilmesine yönelik TF-X Projesi'nde önemli aşamalardan biri daha gerçekleşti.
 
İngiltere'deki şirketlerin, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ana yüklenicisi olduğu proje kapsamında çeşitli alanlarda işbirliği yapmalarına olanak verip, bunların kapsamını belirleyen Açık Genel İhracat Lisansı yayımlandı.
 
İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Uluslararası Ticaret Bölümü Başkanı Clive Allcorn, yaptığı açıklamada, lisansın, TF-X Projesi'yle ilgili tüm teknoloji ve ekipmanları kapsadığı söyledi.
 
Bu lisansla TF-X Projesi'nin operasyonel gereksinimlerini karşılamak için İngiltere'den mal ve hizmetlerin ihracatını kolaylaştırdığını vurgulayan Allcorn, proje geliştirilirken gereksinimlerin değişmesi halinde lisansın güncellenebileceğini ifade etti.
 
Söz konusu lisansın projenin bir parçası olarak teknoloji transferinin desteklenmesi ve teşvik edilmesi niyetiyle verildiğini dile getiren Allcorn, bu lisansın TF-X programında görev alacak tüm İngiliz şirketlerini kapsadığını ve şirketlerin ayrı ayrı lisans başvurusunda bulunmasına gerek kalmayacağını belirtti.
 
''PROJENİN BAŞARISINA VERİLEN ÖNEMİN GÖSTERGESİ''
 
TF-X Projesi'nin, herhangi bir ileri teknoloji projesi gibi çok çeşitli sofistike teknolojilerin uygulanmasını ve entegrasyonunu gerektirdiğine işaret eden Allcorn, söz konusu lisansla, bunların TF-X Projesi'nde mümkün olduğunca basit ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamanın amaçladığını söyledi. Sözcü, "Bu Açık Genel İhracat Lisansı'nın oluşturulması, İngiltere ve Türkiye arasındaki savunma iş birliğindeki güven ilişkisinin gücünün bir ölçüsü ve iki hükümetin TF-X Projesi'nin başarısına verdiği yüksek önemin göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Lisansın, Türkiye'nin nihai ürünü üçüncü ülkelere ihraç etmesi üzerinde bir hükmünün bulunmadığını kaydeden Allcorn, "Açık Genel İhracat Lisansı sadece TF-X programı için İngiliz firmalar tarafından Türkiye'ye yapılacak ihracatın bu programın başarısı için kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye'nin isteği olan, ortaklaşa yürüttüğü programın başarısının ana ölçümlerinden biri olacak TF-X'i üçüncü pazarlara satma arzusunu kesinlikle destekliyoruz." dedi.
 
MOTOR İÇİN DE TALİPLER
 
BAE Systems'in, TF-X programının ilk tasarım aşaması için TAI ile sözleşme yaptığına işaret eden Allcorn, "Motor seçimi ile ilgili güncel görüşmeleri ve müzakereleri yakından izliyoruz ve bu konunun yakında kararlaştırılmasını umuyoruz. Açıkça İngiltere Hükümeti, İngiliz bir şirketin TF-X Projesi için bir motor geliştirilmesi konusunda ortak olması için seçildiği haberini memnuniyetle karşılayacak." diye konuştu.
 
Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, ihracat lisansı konusunda, "İngiltere’nin 'ihracat lisansı' en önemli konu. 'Böyle başlayalım, kervan yolda düzülür.' yaklaşımını kabul etmiyoruz. 'Hiçbir kısıtlama olmayacak' sözünü duymak istiyoruz, ihracat lisansları dahil." değerlendirmesinde bulunmuştu.
 
İngiltere Başbakanı Theresa May'in Ankara ziyaretinde, TF-X Projesi'ni geliştirmeye yönelik TAI ile İngiliz BAE Systems arasında çerçeve sözleşme imzalanmıştı.
 
Kale Grubu ve dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls-Royce da başta TF-X olmak üzere, ülkenin sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirmek için ortaklık kararı almıştı.

YORUMLAR 82
 • El insaf 11 ay önce Şikayet Et
  Neresi yerli muhabbetinin dibine vurmuşuz milletçe.Zeka seviyemiz yüksek ama öngörü,vizyon,deneyim edinme ve faydaları konularında hep eksiğiz.Aynı gemide gidiyoruz;kimi çiviyle,kimi testereyle,kimi çekiçle,kimi baltayla gemiyi deliyor farkında değiller.Vestel yerli telefon üretiyor yorumcuların kaçında var?Uçağımız olsun da varsın bazı parçaları yabancı olsun.Allah'tan sizleri kör fikirlerden kurtarmasını diliyorum.
  Cevapla
 • Gölge 11 ay önce Şikayet Et
  Atatürk zamanında kendi uçağını yapan birkaç ülkeden biriydik.Sonra kapattık.Umarım yakın zamanda yeniden sadece kendimiz üretiriz
  Cevapla
 • şevket 11 ay önce Şikayet Et
  bunuda başkalarına yaptırmasınlar yani kaptırtmasınlar.hemen herşeyi baş düşmanların kontrolüne bırakıyorlar böyle özgülük mümkün nü değil.basitte olsa yapacaksan kendin yapacaksın almana ingilize rusa amerikalıyas yaptırtmayacaksın
  Cevapla
 • Cem 11 ay önce Şikayet Et
  nasil yerli ucak oluyor? bilmem ne lisansini ingilizden alacakmisiz kafami yapiyorsunuz milletle
  Cevapla
 • ibrahim 11 ay önce Şikayet Et
  önemli olan bir adım atmak gecmıste bu adımlar atılsaydı arabamızda olurdu tankımızda ucagımızda bır yerden baslamak lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle