35 kuruştan yılda 4 milyon adet ihraç ediyor

Kurban Bayramı öncesi Kahramanmaraş'ta kebaplık şiş üreten Demirciler Çarşısı esnafında hareketli anlar yaşanmaya başlandı.

35 kuruştan yılda 4 milyon adet ihraç ediyor
35 kuruştan yılda 4 milyon adet ihraç ediyor
GİRİŞ 06.08.2017 13:06 GÜNCELLEME 06.08.2017 13:06

Günlük 10 bin kebaplık şiş üretimi yapan Demirciler Çarşısı esnafı, ürünlerini çevre illere ve birçok ülkeye ihraç ediyor. İç pazarın talebini karşılayan esnaf, kebaplık şişleri, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine de ihraç ediyor.


İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, günde 10 bin, aylık ise 250 bin civarında şiş üreten esnaf, yılda ortala 4 milyon şişi Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine gönderiyor. Şiş ustaları, yaklaşık 10 metre uzunluğundaki kebaplık şişleri istenilen boyutta keserek, 300 derece ateşte ısındıktan sonra şekil veriyor. Ardından itina ile tek tek çekiç yardımıyla düzlenen şişler, kaplama işleme yapıldıktan sonra kullanıma hazır hale getiriliyor.

Şiş ustası Hacı Ali Aydın, şişin malzemesine göre fiyatının da değiştiğini söyledi. Kahramanmaraş'tan şiş ihracatı yaptıklarını kaydeden Aydın, "Burada yurt içinde belli şehirlere veriyoruz. Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Hatay gibi yerlere gönderiyoruz. Genelde yurtdışına ihracatımız Kuzey Irak, Almanya, İsviçre, Suudi Arabistan gibi ülkelere gönderiyoruz. Şişin malzemesine göre fiyatı 35 kuruştan 1.5 liraya kadar değişiyor. Domates şişi ayrı, biber ayrı beş kiloluk dediğimiz şişler var kuşbaşılık onların fiyatları ayrı. Patlıcan şişleri ve kıyma şişler var ayrı ayrı fiyatları oluyor" dedi.

YORUMLAR 2
  • Temel candan 11 ay önce Şikayet Et
    Hayret çinden getirmemislermi
    Cevapla
  • Nurettin GÜN 11 ay önce Şikayet Et
    Arkadaşlar şişlerin sapını kıvırmayın kir tutuyor düz olsa daha temiz ve sağlıklı olur ellerinize sağlık.
    Cevapla