Türkiye'nin 'Arma'sı görenleri hayran bırakıyor

Üstün teknik ve taktik özellikleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katan Arma 8X8 Zırhlı Muharebe Aracı özgün olarak üretildi.

GİRİŞ 04.08.2017 11:48 GÜNCELLEME 04.08.2017 11:52
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Sürücüsüne karanlıkta, siste, dumanda hiçbir ışık yakmadan termal kamera ile yolu ve etrafı görme ve ilerleme imkanı sağlayan araç, amfibi kit sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebiliyor ve suda saatte 8 kilometre hız yapabiliyor. 

ürk savunma sanayi özellikle 2004 yılından sonra başlatılan yerlileştirme çalışmaları ve 2023 hedefleri doğrultusunda büyük gelişme kaydetti. Teknolojik üstünlük kazandıracak sistemlerin ülkemizde geliştirilmesine yönelik önemli projeler hayata geçirildi ve çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Arma 8X8, savunma sanayi kara araçları alanında her türlü araç ve platformun tasarımı, geliştirilmesi ve sistem entegrasyonu konularındaki uzmanlığıyla ön plana çıkan Otokar tarafından üretildi. Özgün tasarım olan araç, dünyada dikkatleri üzerine çeken üstün teknik ve taktik özellikleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katıyor.

ORDULARIN İHTİYACINI EN İYİ ŞEKİLDE KARŞILIYOR

Arma, sıcak-soğuk iklim demeden her türlü arazi koşullarında uzun mesafe gidebilen çevik ve yüksek manevra kabiliyeti ile Türk ordusunun gücüne güç katacak bir platform.

Gerçek savaş alanında, en zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında modern ordulara hizmet verebilen araç üstün özellikleri ile beğeni topluyor.

ÜSTÜN ARAZİ PERFORMANSI

Patlak gider lastikleri, merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS) ve ABS fren sistemi ile zenginleştirilmiş bağımsız hidro-pnömatik süspansiyonu, Arma’ya zorlu arazi koşullarında üstün hareket kabiliyeti kazandırırken, personele de yüksek seviyede güvenlik ve konfor sağlıyor.

FARKLI GÖREVLERE UYGUN TEK PLATFORM

Arma, modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında farklı ihtiyaçları karşılayan özel bir tasarıma sahip.

Yeni nesil çok tekerlekli modüler araç, üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın ve balistik koruma ile orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyon opsiyonları özellikleriyle dikkat çekiyor. Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Havan Aracı, Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Aracı, İstihkam Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol aracı gibi farklı görevlere uygun olan Arma’nın amfibik opsiyonu da mevcut. Bu özelliği ile araç hem karada hem de suda hareket edebiliyor.

KAYNAK: YENİŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 12
 • İNANIRSAK YAPARIZ 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD,AB,RUSYA,JAPONYA Savunma Sanayisinde Çok Uzun Çalışmalar Yapmasına Rağmen Ancak Bugünlere Gelebilmiş Biz İse En Fazla 10 Yıldır Çalışmalara Başladık Ve Artık Onlara Kafa Bile Tutuyoruz Yani Az Zamanda Çok İşler Yaptık
  Cevapla
 • Altuğ 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis ellerine sağlık. Avrupa şimdi bizden korksun
  Cevapla
 • Hmd 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu aracın motoru yerli ve milli ise neden altay tankına motor üretilemiyor bir türlü
  Cevapla
 • burak 2 yıl önce Şikayet Et
  daha oncelikli projeler var o yuzden.
  Cevapla
 • kara 2 yıl önce Şikayet Et
  ingiliz ortak
  Cevapla
 • tarikk 2 yıl önce Şikayet Et
  o fnss pars, arma değil
  Cevapla
 • Uzman 2 yıl önce Şikayet Et
  Mükemmel
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle