Merkez Bankası'ndan kritik açıklama

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,7'ye yükselttiklerini açıkladı.

GİRİŞ 01.08.2017 10:49 GÜNCELLEME 01.08.2017 12:12
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.

Çetiknaya, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,7'ye yükselttiklerini açıkladı. Nisan ayındaki tahmine göre 0,2 puanlık yükseliş oldu.

2018 yılı enflasyon tahmini yüzde 6,4'le değişmedi.

Merkez Bankası Başkanı, "Enflasyonu düşürmeye odaklı ve sıkı bir politika duruşu altında, enflasyonun yüzde 5’lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağını; orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz" dedi. 

"PARA POLİTİKASINDA SIKI DURUŞ SÜRECEK"

Çetinkaya, "Son aylarda küresel risk iştahındaki olumlu seyir ve yaşanan maliyet yönlü gelişmelerin sınırlayıcı etkisine rağmen, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın zamanda toplam talep koşullarının enflasyonu düşürücü etkisindeki azalma, fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmakta. Bu nedenle enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşumuzu sürdüreceğiz" diye konuştu.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
mb murat çetinkaya
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
    Para politikasını sıkılaştırmanın sürdürülmesi enflasyonu frenlemez ama dövizin yükselmemesi için doğru bir uygulama. Dövizi yükseltmek isteyenler, merkez bankasından TL borç alıyor ve aldıkları TL ile de döviz alıp dövizin yükselmesini sağlıyorlar ve bunu her hafta yapıyorlardı. Bu yöntemle doları üç liradan dört liraya kadar çıkarmayı başardılar. MB TL borç vermeyi sıkılaştırınca bu çark bozuldu ve döviz durdu. Enflasyonu sıfıra yaklaştırmanın yolu ise faizi sıfıra yaklaştırmaktır. Bu da MERKEZ BANKSININ ELİNDE olan bir karardır. (Enflasyonu düşürmenin ikinci yolu ise israfı ve ürün kaybını önlemektir.)
    Cevapla
  • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
    SONUÇ: Her ay faizi 0.25 puan düşüreceğinizi duyurun ve bunu yapın. Böylece yumuşak bir geçişle faiz üç yılda sıfırlanmış olur. Buna paralel olarak enflasyon da düşmezse beni asın. “Faiz yoluyla cebimizdeki paranın durup dururken DEĞER KAYBETTİRİLMESİNİ istemiyoruz. MB’nın yönetiminde faizi sıfırlayacak yöneticiler görmek istiyoruz.”
    Cevapla