Erdoğan talimatı verdi! Maaşlar yükselecek

Maliye Bakanlığı, milyonlarca çalışanın maaşını artıracak düzenleme için düğmeye bastı.

Erdoğan talimatı verdi! Maaşlar yükselecek
Erdoğan talimatı verdi! Maaşlar yükselecek
GİRİŞ 28.07.2017 10:12 GÜNCELLEME 28.07.2017 10:12

Maliye Bakanlığı, milyonlarca çalışanın maaşını artıracak düzenleme için düğmeye bastı. Masada 2 formül bulunuyor:

1) Vergi dilimleri yeniden düzenlenecek.

2) Belli rakama kadar olan maaştan vergi alınmayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bakanlara "Vatandaşlara dokunacak icraatlar yapın" talimatı doğrultusunda; Maliye Bakanlığı, çalışanların maaşlarında artış sağlayacak vergi dilimleri ile ilgili düzenleme için harekete geçti.

Maaşlarda ilk dilim verginin düşürülmesi ya da belli rakama kadar olan maaşlardan hiç vergi alınmaması gündemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ile yaptığı toplantıda 180 günlük eylem planı dahil yapılacak tüm proje ve icraatlarının 'vatandaşın hayatını kolaylaştıran' şeyler olması gerektiğini belirtmişti. Başbakan Binali Yıldırım da Bakanlar Kurulu toplantısında Maliye Bakanı Naci Ağbal'a, "Vatandaş lehine olacak düzenlemelere odaklanın" demişti.

ÜCRET ARTACAK

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında da bu konu ele alındı. Çalışanların maaşlarından alınan vergiler ile ilgili bir çalışma yapılma yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu kapsamda 2 alternatif üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki maaşlardan alınan verginin ilk diliminin yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürülmesi yönünde.

Bu, bütün çalışanların maaşında bir artış sağlayacak. İkinci formül ise belli rakama kadar olan maaşlardan hiç vergi alınmaması. Bu rakamın ne olacağına ilişkin de alternatifli çalışmalar yapılıyor. Üzerinde ağırlıklı olarak durulan ise asgari ücretin brüt tutarı yani yaklaşık bin 800 lira civarı. Bu alınmadığı takdirde çalışanların eline toplam bin 600 lira civarı bir paranın geçeceği belirtiliyor. Henüz bu alternatiflerden hangisinin hayata geçirileceği belirlenmedi. Maliye Bakanlığı, söz konusu alternatifler ile ilgili gerekli hesaplamaları yapıyor.

ETİKETLER
zam
YAZDIR
YORUMLAR 140
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Şimdiki asgari ücretle geçim cok zor milet zar zor geçiniyor.
  Cevapla
 • ibrahim 11 ay önce Şikayet Et
  çok iyi düşünülmüş inşallah gerçekleşir.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Memur ve memur emeklilerine neden hep torpil yapılıyor ? Temiz, klimalı ortamlarda takım elbise ile çalıştıkları için mi ? Ayrıca 2000 yılı öncesi ve sonrası emekli maaşı adaletsizliğini lütfen düzeltin.
  Cevapla
 • Halil 11 ay önce Şikayet Et
  Emekli zor durumda..Seyyanen 250-350 tl aylik zam yapilmasi lazim..2000 den sonra Emekli olanlarin durumu duzelsin..
  Cevapla
 • bozok 11 ay önce Şikayet Et
  Kim zor durumda değilki? DSanışmanlar başdanışmanlar falan hariç çalışanların neredeyse tamamı zor durumda. emekliler zor durumda değil halleri içler acısı.
  Cevapla
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Kıdem tazmınatına sendıkalar karsı cıkıyormus kardesım onlar benı temsıl etmıyor 13 mılyon calısanıda temsıl etmıyor sız onu meclıse bı getırın kabul edıyorlarmı etmıyorlarmı o zaman goruruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle