Ankara’ya 8 milyar dolar gelecek

Türkiye’ye enerjide lig atlatacak nükleer yatırımlarda takvim hızlandı. ASO 1. OSB Başkanı Durukan, “Nükleere 15 bin eleman yetiştireceğiz, Ankara’ya 8 milyar dolar gelecek” dedi.

Ankara’ya 8 milyar dolar gelecek
Ankara’ya 8 milyar dolar gelecek
GİRİŞ 19.06.2017 09:17 GÜNCELLEME 19.06.2017 09:17

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmak için hızlandırdığı nükleer projelerde çalışacak personeli yetiştirmek için düğmeye basıldı.

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde açılacak okulda nükleer tesislerde çalıştırılmak üzere 15 bin ara eleman yetiştirilecek. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Durukan, bir grup gazeteci ile bir araya geldiği iftarda nükleer santrallerde çalışacak elemanların yetiştirilmesine ilişkin projeyi anlattı. Türkiye'nin nükleer enerji santrallerine yatırım yapmasıyla bu alanda yaklaşık 15 bin yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olacağını söyleyen Durukan, yeni satın aldıkları bir fabrika binasını eğitim tesisine dönüştürdüklerini anlattı.

YATIRIM BAŞLADI

Ankara'daki sanayicilerin nükleer enerji konusunda alabilecekleri sorumluluklara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Durukan, "Nükleer enerji faaliyete geçtiğinde 1. OSB'ye yaklaşık 8 milyar dolar civarında olumlu etkisi olacak. Çünkü oraların tüm malzemelerini, ihtiyaçlarını bölgemizde yapmayı planlıyoruz. Ankara bu konuda yetkindir, iyi fabrikalarımız var. Bu konuda kendimize güveniyoruz" şeklinde konuştu.

YERLİ OTO MEMLEKET MESELESİ

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mevlüt Açıkgöz ise yerli otomobil üretimi konusunun memleket meselesi olduğunu belirterek, "Tek başına yatırım rakamları korkutuyor. TOBB'un önderliğinde bir ortak girişim grubu, sermaye yapısı oluşturularak el birliğiyle bu işi yapabiliriz. Sanayi, ticaret odalarının içinde olduğu, dışarıdan müteşebbislerin de bulunduğu bir sermaye yapısıyla bu işe girebiliriz. TOBB ne yapacak göreceğiz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • agfa66 1 yıl önce Şikayet Et
  güzel hizmet yapınki ankaraya bütün hainler dahada güçlensin vatana millete zarar veren şehirlere büyük yatırımlar yapıyorsunuz Devlete millete vatana dinine sahip cıkan şehitler veren anadolu insanıda perişan halde yaşıyor yazıklar olsun hepinize hakkımız haram zıkım olsun
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  ne alakası var. o okulda okuyacak talebeler hain mi olacak? zaten yozgatın yarısı ankarada merak etme. laf olsun diye konuşmuşsun.
  Cevapla
 • VÉNUS HOTTENTOTE 1 yıl önce Şikayet Et
  hade hayirlisi.. ülkem adina sevindirici haber.. Milli projelere destek olmak yerine takoz edebiyati yapanlar utanir insallâh..
  Cevapla
 • ethem 1 yıl önce Şikayet Et
  yerli oto için hakikaten devlet yapmak istiyosa özel sektörden neden bekliyo devletten daha güçlü kurummu var devlet imalatta olmak istemiyorsa toki neden inşaat sektöründe
  Cevapla
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Umarım bu işi yapacak olanlar fazla para kazanmaktan çok kaliteye önem verir. Böylece yurtiçi arabası olmaktan ve bir alanın İllellah ettiği bir araba olmaktan kurtulur.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu haberlere baksak şimdiye ekonomimiz uçmuştu!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle