Çalışanlar merakla bekliyordu! Formül belli oldu

Kıdem tazminatında işçi ve işvereni rahatlatacak formüller belli oldu. Yeni sistemde her çalışan kıdemini alabilecek.

GİRİŞ 15.05.2017 07:48 GÜNCELLEME 15.05.2017 09:29

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı fonuna ilişkin çalışma bu hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılacak. Çalışma Bakanlığı, kıdemde çalışan haklarında hiçbir kayba neden olmayacak, işçi-işveren kesimini rahatlatacak bir formül ortaya koydu. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabilecek. Konuyla ilgili en çok merak edilen 10 sorunun yanıtı şöyle:

İSTİFADA HAKLI NEDEN ARANMIYOR: Yeni sistemde işçinin kıdem alabilmesi için istifasını haklı bir nedene dayandırması zorunlu olmayacak.

İFLASTA YANMIYOR: Bir şirket iflas ettiğinde çalışanın kıdem hakkı yanmayacak. Birikimleri devlet güvencesinde olduğu için şirket batsa da kıdem hakkı korunacak.

YENİ İŞ BULAN HESABI TAŞIYABİLECEK: İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem sürecek. Her ayın sonunda hesabın hangi noktada olduğu, neması izlenecek.

DÜŞÜK KIDEM ÖNLENECEK: Kazanımlar korunurken çalışanın düşük kıdem tazminatı ile işten çıkarılmasının da önüne geçilecek.

ORTAK HESAP YOK: Bireysel kıdem fonu sisteminde İşsizlik Fonu'nda olduğu ortak hesap söz konusu olmayacak.

PATRONUN MALİYETİ DÜŞECEK: İşverenin de maliyeti düşecek. Her ay prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

YAPTIRIMLAR DA OLACAK: Bireysel kıdem tazminatı hesabına primi düzenli yatırmayan işverene vergi desteği başta olmak üzere teşvik kapıları kapanacak.

BİR YILA 30 GÜN: Kıdem tazminatı sisteminde fona yatırılacak prim oranı yüzde 8.33. Bir yıla karşılık 30 günlük ücret aynen korunuyor.

GEÇİŞTE UZLAŞI ARANACAK: Çalışan ve işverenin uzlaşması durumunda yeni sisteme geçiş de mümkün olacak.

İŞSİZLİK FONU DEVAM EDİYOR

Kıdem Tazminatı Fonu ile İşsizlik Fonu birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olacak. Kıdem Tazminatı Fonu'nda bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi belli bir süre dokunulmayacak. Sınırlı özel durumlarda erken alma imkânı getirilebilecek.

Sabah

ETİKETLER
Sigorta maaş
YAZDIR
YORUMLAR 100
 • Hak 1 yıl önce Şikayet Et
  Sende isverensen 1 yıl çalışan yada yıl çalışandan verim alamiyorsan ver tazminatini çıkar. 10 yıl pompala sonra calismiyolar.bu seneye kadar niye idare ettin ensesi kalın işveren. Begenmiyosan adamın gençliğini neden bitirdin.senden sonra 40 yaşında işçi nerde is buluyor.git bak 18 ve 25 yaş arası cogunlukla
  Cevapla
 • Hak 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur bayram seyran prim ikramiye yüksek maaş ya allahtan korkun. Gel tazminatım senin olsun ben memur olayım sen işçi hafta sonu 2 gün izin .zaten neyse
  Cevapla
 • Hak 1 yıl önce Şikayet Et
  50km hızla onlarda biliyor hiçbişey yetisemeyecigini ama adamlar hertürlü işini biliyor.onlar bir yolunu bulup yine tazminat falan vermez.
  Cevapla
 • Hak 1 yıl önce Şikayet Et
  Çalışan ve işveren uzlasirsami? Bence asıl sıkıntı bu çalışan herzaman uzlasir çünkü is demek evde ekmek bekleyen demek işveren ise ahmet gider memet gelir sıkıntı yok.adamlar banka gibi işe girerken birsürü dosya imzalatiyor hangi birini okuyalım. Adamlar motorla 50km geçme diye yazı imzaltmis
  Cevapla
 • sami 1 yıl önce Şikayet Et
  işciye düzenleme yapılıyor da memura neden yok ? haksızlık bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle