Milli silaha milli işletim sistemi

ASELSAN ve TÜBİTAK'ın yerli savunma sanayisinin geliştirilmesine yönelik çabaları sonucunda önemli bir başarıya imza atıldı.

GİRİŞ 20.04.2017 16:57 GÜNCELLEME 20.04.2017 21:55

İki kurumun iş birliğiyle milli olarak geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, bir başka milli üründe başarıyla kullanılmaya başlandı.

Dünyada sayılı ülke tarafından üretilen gerçek zamanlı işletim sistemi teknolojisinde dışa bağımlılığı sona erdirecek Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi'nin (GİS) gelişimini desteklemek amacıyla ASELSAN ile TÜBİTAK arasında imzalanan mutabakat anlaşmasıyla başlayan çalışmaların meyvesi, gelecek ay düzenlenecek 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF’17) görücüye çıkacak.

GİS, savunma sanayisinin emniyet kritik ve katı gerçek zamanlı işletim sistemi ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak üzere TÜBİTAK BİLGEM tarafından 2006'da geliştirilmeye başlandı ve 2013 başında tamamlanarak ürün haline getirildi. IDEF 2015’te ise ASELSAN ve TÜBİTAK arasında imzalanan mutabakat anlaşmasıyla çalışmalar yeni bir boyuta taşındı.

 ASELSAN ve TÜBİTAK mühendislerinin ortak çalışmasıyla GİS, ASELSAN Milli Görev Bilgisayarı'na (Görevsayar) entegre edilerek, Milli Atış Kontrol Yazılımları ile SARP Uzaktan Komutalı Milli Silah Sistemi’nin tüm işlevsellik ve performans gereksinimlerini karşıladı. Böylece GİS, SARP ile sahada da kendini ispatlamış oldu.

3 bini aşkın Görevsayar teslim edildi

ASELSAN, geliştirdiği sistemlerin görev bilgisayarı ihtiyacını 2002'den beri milli imkanlarla geliştirdiği Görevsayar ailesiyle karşılıyor.
 
Kara, hava, deniz ve füze platformlarında kullanılmak üzere geliştirilen Görevsayar ailesi, 11 farklı ürünle platform ihtiyaçlarına (işlem gücü, haberleşme arayüzleri, çevre koşulu isterleri) göre uyarlanabiliyor.
 
ASELSAN sistemleriyle 3 binden fazla teslim edilen Görevsayar ailesi, hem yazılım hem donanım olarak tamamıyla milli olarak geliştirildi. Bu yerli yazılım zincirinde eksik halka olan işletim sistemi de GİS ile tamamlandı.
 
Hedef Milli İşlemci
 
Savunma sanayisine yönelik millileştirme arayışlarını sürdüren ASELSAN, millileşme misyonunun devamı olarak, Görevsayar ailesinde ve savunma sanayinin diğer ürünlerinde kullanılmak üzere Milli İşlemci geliştirme çalışmalarına da başladı.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • MÜSLÜMAN TÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah
  Cevapla
 • koko 1 yıl önce Şikayet Et
  atom bombası ve balistik füze dışındakiler işe yaramaz.
  Cevapla
 • uzaklar 1 yıl önce Şikayet Et
  onuda sen icat edersin artık bekliyoruz
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Seninde iki ayağın var ama on basamağı bir adımda çıkamıyorsun
  Cevapla
 • Cyber war 1 yıl önce Şikayet Et
  dikkat edin, milli olması güvenli olduğu veya başkalarının manüpile edemiyeceği manasına kesinlikle gelmez. İyi hackerlar akıllı tv den görev bilgisayarına her türlü işletim sistemine gizlice girip savaşın kaderini sizin ruhunuz duymadan değiştirebilir. Microsoft 1995 ten beri Windows un açıklarının kapatamadı gitti. Windows kötü olduğundan değil bu HER SİSTEMİN sayısız açığı olduğundan. Türkiye de cyber war utanç verici web sayfası hackleme seviyesinde hala.
  Cevapla
 • seldur 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok yavaş gidiyor reklam çok ortada üretilmiş bir şey yok acil hızlanmalı en önemli iş silah sanayi olmalı
  Cevapla
 • oh be 1 yıl önce Şikayet Et
  3 bini aşkın Görevsayar teslim edildi...işte bu aslan yürekler be
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle