Erdoğan'ın çağrısına dev destek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, NTV'de önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 19.04.2017 11:55 GÜNCELLEME 19.04.2017 17:35

Müezzinoğlu kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili olarak, "Önümüzdeki haftadan itibaren belirlenen taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV'nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Müezzinoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

"Çok zor bir 2016 oldu. Son işsizlik oranlarında son yükselme rakamını aldık, önümüzdeki ay  çok hafif bir düşme gelecek. Mart, nisan, mayıs rakamları hızlı bir düşüşü gösterecek. Hızla 11'lere ineceğiz. Aralık'ta yeniden tek haneye inmiş olacağız. İstihdam seferberliğinde 1 Ocak-15 Nisan itibariyle 802 bin 856 kişi istihdam edildi. Bunların 583 bin 866'sı tamamen özel sektör. Haziran sonu 1 milyonu hedefliyorduk mayıs ortalarında bu rakamı geçeceğimizi görüyorum."

KIDEM TAZMİNATIN DA SONA GELİNDİ

Kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili gelinen noktayı değerlendiren Müezzinoğlu şunları söyledi: "Kıdem tazminatının iki sorunlu başlığı var. Birincisi çalışanın hakları işverenin kasasında birikiyor. Bunun çok büyük sorunları var. Bazı işyerleri kapanabiliyor, bu para bir yerde ayrı olarak tutulmuyor. İşveren bunu finansman olarak da kullanıyor. İşveren diyor ki bu yükü bizim üzerimizden al.

Diğer taraftan çalışanın neredeyse yüzde 75'i hiç alamıyor ya da hak ettiği oranda alamıyor. En çok mağdur olan çalışan. Biz bu mağduriyeti daha fazla görmemezlikten gelemeyiz. Kaçınılmaz olarak hakkaniyetli, güvencesi güçlü, sürdürülebilir, şeffaf olan bir fon olacak. Fon yasal güvencesiyle, şeffaflığıyla bir sistem. Önümüzdeki haftadan itibaren taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız. Hak kaybının olmaması bizim de en önemli duyarlılığımız. Yüzde 70 oranında hak kaybı var, hiç alamadığı için."

İSTEYEN PARASINI ÇEKEBİLECEK

Yeni modele göre, tüm çalışanlar yasa çıktıktan sonra fon sistemine dahil olacak ancak geçmiş dönem için tercih hakkı sunulacak. Her çalışanın bireysel kıdem hesabı olacak. İşveren bu hesaba her ay para yatıracak. Çalışanlar hesapta biriken parayı istediği zaman takip edebilecek. İşçiler en az 3 bin 600 gün prim ödeme ve 15 yıl çalışma koşuluyla her yıl için 30 gün karşılığı para çekme hakkına sahip olacak.

Evlilik, askerlik gibi durumlarda da çekme hakkı için 10 yıl koşulu aranması öngörülüyor. Emekli olurken de hesapta biriken paranın tamamı alınabilecek. 1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı hakkı olacak. Sadece işten çıkartılanlar değil, istifa edenler de kıdem tazminatı alabilecek.

"ERKEN SEÇİME İHTİYAÇ YOK"

Referandum sonuçlarını değerlendiren Müezzinoğlu, "Bundan sonra daha istikrarlı, daha güvenli bir sistemin arefesindeyiz. Parlamentoda gerekli alt düzenlemeleri yapılacak. 2017 nisan öncesi neyse 2019 3 Kasım'a kadar aynen devam edecek. Önümüzdeki iki yıla yakın zaman güçlü icraat dönemi olması gerekiyor. Milletin de hükümetten beklediği bu. Parlamentoda yeterli desteği olan bir hükümet var. Vatandaş da icraaat bekliyor. Erken seçime ihtiyaç yok" dedi.

YORUMLAR 14
 • işçi sendika 1 yıl önce Şikayet Et
  boşuna uğraşma sayın bakan kıdem tazminatı tür iş in kırmızı çizgisidir
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Iscinin yillik tazminati 1 burut maas degilde yariya dusecegi soyleniyordu emekli olana kadar da dogru durust alamayacaksin. Çalisani dusunerek yaptiginiz soyluyorsunuz ama burda tamamen kendinizi ve isverini dusunuyorsuz. Isverenin cebinden daha az para cikicak. Tazminatlari eskisi gibi bir burut maas olarak alip isci isten ciktigi zaman kendisine odeyebilirsiz.
  Cevapla
 • amca. 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakanıma katılıyorum. Seçim için enerji tüketme zamanı değildir. bütün enerjimizi icraata yöneltmeliyiz. kanal istenbul başta olmak üzere büyük projelere ivme kazandırılmalı. uyum yasaları hemen çıkarılmalı. Fetö soruşturmalarında mağdur olmuş olabilecekler için gerekli komisyon haftası dolmadan atanıp görevine başlamalı. ayrıca komisyon hızla sonuç almaya başlamalı. 2. hendek cenk inde zarar gören yerleşim yerleri acilen yeniden ve en modern şekliyle inşa edilmeli. Telaş gösterin biraz kardeşim Telaş.
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  İşven hile ile istif ettirdiği işini tazimat Hakkı ne olacak.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  galip olan allahtır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle