Yağmur diner dinmez tüm ilçe oraya koşuyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde, sedir ve ladin gibi ağaçların dibinden toplanan kuzugöbeği mantarı, kilogramı 80-100 liradan satılıyor.

Yağmur diner dinmez tüm ilçe oraya koşuyor
Yağmur diner dinmez tüm ilçe oraya koşuyor
GİRİŞ 17.04.2017 17:38 GÜNCELLEME 17.04.2017 17:38

Antalya'nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen ve bölgede yaşayanların "göbek" adını verdiği "kuzugöbeği mantarı" toplanmaya başlandı. Toros Dağları'nda yetişen ve bölge halkı için son yıllarda iyi bir gelir kaynağı haline gelen kuzugöbeği mantarı, kilogramı 80 ila 100 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

Akseki'de kuzugöbeği mantarı toplama işi nisan ayı ortasında başlıyor ve mayıs ayı sonlarına kadar sürüyor. Kuzugöbeği mantarı sezonunun başlamasıyla vatandaşlar mantarın toplanabileceği muhtemel alanlara akın ediyor.

"NİSAN YAĞMURLARININ BAŞLAMASIYLA..."

Aksekili Mehmet Kara, yaptığı açıklamada, kuzugöbeği mantarını zor şartlarda topladıklarını söyledi. Mantarın nisan ve mayıs aylarında toplandığını belirten Kara, "Toros Dağları'nda nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte kuzugöbeği mantarı çıkmaya başladı. Kuzugöbeği mantarı her yerde çıkmaz. Güneş gören, karlı, sedir ve ladin ağacı olan bölgelerde çıkar. Kuzugöbeğini toplamak oldukça zahmetli bir iştir. Sabahtan akşama kadar ağaçların dibini gezerek kuzugöbeği arıyoruz. Günlük ortalama 1 kilogram mantar topluyoruz" dedi.

Kuzugöbeği mantarını satmak amacıyla değil, yemek amacıyla topladığını da ifade eden Kara, "Biz kuzugöbeği mantarını yemek için topluyoruz. Satanlar ise kilogramı 80-100 liradan satıyor. Havalar yağmurlu giderse mayıs sonuna kadar kuzugöbeği toplamaya devam ederiz. Yağmur yağmazsa olmaz. Yağmur yağarsa ağaçların ve otların diplerinde çıkmaya devam eder. Akseki'de bu, insanların geçim kaynağıdır" diye konuştu.

Bölgede kuzugöbeği mantarı toplayan Büşra Kara da Akseki'de kuzugöbeği mantarının vitaminli ve lezzetli olduğunu, toplamaktan da çok keyif aldığını dile getirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Kökten koparılmamalı keserek alınmalı spor yöntemiye çoğalmakta.
  Cevapla
 • turk 1 yıl önce Şikayet Et
  toros yörükleri has türktür asıl..
  Cevapla
 • melo 1 yıl önce Şikayet Et
  ulen avrupa dediğin nedir ki kimin kiminle yatıp kalktığı belli değil,soyu sopu bozuk ,lutileşmiş insan dünya için de ahiret için de beladır....
  Cevapla
 • hıdır diker 1 yıl önce Şikayet Et
  çok pahalı yemeyincede ölünmüyor . vermem okadar parayı.2 kilo et alınca ondan daha iyi olur.
  Cevapla
 • ÇAYCI 1 yıl önce Şikayet Et
  Gidip kendin toplarsan 100 lira kazanmış olursun.
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Başımıza ne geldiyse bu ab sevdamızdan geldi.Ab de dediğin iskoçların kıyafetleri çokmu iyi.bunun neresi seni rahatsız etti serdar bey
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle