Türkiye'den flaş Sudan hamlesi!

Sudan'da maden çıkarılması ve Türkiye'ye yatırım imkanı sağlanması için bir hafta içinde sondaj çalışmalarına başlanıyor

Türkiye'den flaş Sudan hamlesi!
Türkiye'den flaş Sudan hamlesi!
GİRİŞ 05.04.2017 11:05 GÜNCELLEME 05.04.2017 11:05
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sudan'da çeşitli yer altı madenlerinin çıkarılması ve  Türkiye'ye yatırım imkanı sağlanması için bir hafta içinde sondaj çalışmalarına  başlanmasının planlandığı bildirildi. 

Sudan Madencilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Madencilik Bakanı  Ahmed el-Karuri'nin Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın ile bir araya  geldiği belirtildi.
 
Türkiye'nin Sudan'da madencilik alanında yatırım yapmak istediği  kaydedilen açıklamada, çeşitli yer altı madenlerinin çıkarılarak Türkiye'ye  yatırım imkanı verilmesi için sondaj çalışmalarına bir hafta içerisinde  başlanmasının planlandığı ifade edildi.
 
Açıklamada ayrıca Karuri'nin, görüşmenin ardından Sudan Maden  Kaynakları Şirketi ve Jeolojik Araştırmalar Kurumu'na, Türkiye ile ülkesi  arasındaki işbirliğinin aktifleştirilmesi amacıyla bir hafta içinde sondaj  çalışmaları için alan hazırlanması ve diğer ihtiyaçların belirlenmesi çağrısı  yaptığı ifade edildi.
 
Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Aydın da Türkiye'nin, Sudan'daki  madencilik alanında yatırım fırsatlarıyla tanışması ve yatırım yapması çağrısı  üzerine Sudan Madencilik Bakanı Karuri ile bu görüşmeyi gerçekleştirdiklerini  aktardı.
 
Otuzdan fazla maden türüne sahip Sudan'da altın üreten en büyük  şirketin de Türk olduğu ifade ediliyor.
 
Türkiye ile Sudan arasındaki ilişkilerde 2002'den bu yana belirgin bir  iyileşme gözlemlenirken iki ülke arasındaki yatırım hacminin 2 milyar dolara  ulaştığı ifade ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • wsitki 1 yıl önce Şikayet Et
  Sudanda isimiz neki?Önce sen kendi ülkene yönel.
  Cevapla
 • ilker 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiyedeki madenleri "biz "deil başkaları çıkarıyor Ali arkadaş az öğren vve araştır. enbaşta çin çıkarıyor hatta
  Cevapla
 • Kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  Çinliler çıkartıyorsa neden yandaşlarını zengin ediyorlar diye algı operasyonu çekiyorsunuz? Daha geçen yıl Artvin olaylarını unuttuk mu?
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  siz once türkiye'de ki madenlwri çıkarın
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'deki madenleri de çıkartıyoruz. Biz çıkarttıkça siz "ağaç, doğa, yeşil, akarsu" diyerek engellemeye çalışıyorsunuz. Biraz tutarlı olun!
  Cevapla