Bakan açıkladı! Hepsine el konulacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, baraj havzaları, deniz kenarlarına moloz ve çöp dökerek kirliliğe neden olanları uyarıp, "Bunu yapanların kamyonlarına el konulacak" dedi.

Bakan açıkladı! Hepsine el konulacak
Bakan açıkladı! Hepsine el konulacak
GİRİŞ 02.04.2017 14:49 GÜNCELLEME 02.04.2017 14:49
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, baraj havzaları, deniz kenarlarına moloz ve çöp dökerek kirliliğe neden olanları uyarıp, "Hele bir döksün bakayım. O kişilere 'Orman Kanunu' uygulanacak. Kamyonlarına el konulacak" dedi.

Yenice, Çan ve Biga ilçelerindeki programlara katılmak üzere Çanakkale'ye gelen, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilk ziyaretini Valiliğe yaptı. Burada bir de basın toplantısı düzenleyen Bakan Eroğlu, Yenice, Biga ve Çan ilçelerinde 86 milyon TL yatırım bedeli olan 14 tesisin temelini atacaklarını söyledi. Bakanlığı tarafından Çanakkale'ye bugüne kadar yapışan yatırımlarla ilgili bilgiler veren Bakan Eroğlu'na, basın mensuplarının İstanbul'da baraj havzalarına ve deniz kenarlarına moloz ve çöp yığınları dökerek kirliliğe neden olunduğunu hatırlatıp, bu kişileri yönelik nasıl bir yaptırım uygulayacakları yönündeki soruya şöyle yanıt verdi:

"İstanbul'da Belgrad ormanlarında yol kenarına birkaç kamyon moloz dökülmüş. Hemen tespit ettik. Ayrıca bu Kilyos tarafından sahile moloz dökülmüş. Bunları da tespit ettik. Şimdi buradan şu mesajı veriyorum; orman teşkilatıma talimat verdim. Bu kişileri yakaladığın zaman 'Orman Kanunu' uygulayacaksınız. Buradan bütün kamyoncular bilsin. Bir takım kameralar ve gizli ekipler kurduk. Yakaladığımız zaman 'Orman Kanunu'nu uygulayacağız. Kamyonuna, her şeyine el koyacağız. Bu işin şakası yok. O kişiyi de ormanı tahrip ettiği için 'Orman Kanunu' gereğince savcılığa, mahkemelere sevk edeceğiz. Kamyonuna da el koyacağız. Talimatım bu. Kusura bakmayın. Hiçkimsenin havzalara kaçak çöp döküm yapma hakkı yoktur. Dolayısıyla bunu ihlal edenler, kesinlikle cezalandırılacaktır. Hele bir döksün bakayım. Orman Kanunu'na göre bütün her şeylerine el koyacaksınız. İdari mal olarak kayda geçeceksiniz."

'BARAJLARIMIZDA SUYUMUZ VAR'

Bakan Veysel Eroğlu, basın mensubunun barajlardaki su durumu ile ilgili soruları üzerine ise Bakan Eroğlu, "Barajlarımızda suyumuz var. Hem içme suyu açısından da bir problem yok. Bu sene çok büyük bir kuraklık yaşanmadı. Yağışlar büyük ölçüde normal. Biz esasen büyük kuraklıklarda bile sıkıntı yaşamadık. 2007 ve 2014'te büyük kuraklıklar oldu ama sorun yaşamadık. Başta çiftçilerimiz olmak üzere herkese yeteri kadar su vereceğiz" dedi.

Bakan Eroğlu, daha sonra Yenice İlçesi'ne hareket etti.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Mizah 3 yıl önce Şikayet Et
  Öneri:. Kilometrelerce öteye hemde para ödeyerek moloz dökülmesi yerine , belirlenen sahalara moloz dökene devlet para versin. Çevreyi temizlemek daha masraflı.
  Cevapla
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Syn bakan ilk önce siz vatandaşın neden kaçak döküm yaptığını bi araştırın ben savunmuyorum illaki cezasiz kalmasın ama ibb yı sorgulayin Araf başına 170 tl 100 tl 130 tl döküm parası alıyorlarr ve günde bi dokume 2000 araç giriyor bu paralar nereye gidiyor bırakın milletin malinda gözunuz olmasın ceza kesin sağ sola öyle çevreyi doğayı kirletenlere ama alt yapisini araştırin döküm sahalarıni araştırın öncelikle trilyonlarca nereye gidiyor kime peşkeş çekiliyor saygilar
  Cevapla
 • ofliii 3461 3 yıl önce Şikayet Et
  ilk önce çip'siz araçlara çip takma zorunluluğu getirilmesi lazım, sonra istaç elamanları kamyoncular eylem yapsın diye km' lerce kuyruk oluşturmaması lazım. her tır için alınan 160 tl döküm ücretin hakkını vermeli istaç ve ortakları tabiki bunlar kaçak dökümün bahanesi olamaz ama dökenlerin bunları bahane etmesi engellenmesi lazım
  Cevapla
 • mehmet akdağ 3 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakanımız bu çalışmayı daha da genişletip kaçak döküm yapan doğayı katledenlere uygulasa çok iyi olur
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Yok yahu bunlara kimse ellemez adamlar sehir icinde teror estiriyor. Istedigi hizla gidiyor. Istedigi sokagi kapatiyor guvenlik almadan yukleme yapiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle