Çanakkale’de büyük gün!

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temeli bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım tarafından atılıyor.

Çanakkale’de büyük gün!
Çanakkale’de büyük gün!
GİRİŞ 18.03.2017 06:47 GÜNCELLEME 18.03.2017 06:51

Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olma unvanını alacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temeli, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bazı bakanların katılacağı törenle atılıyor. 

Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya mevkii ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasına yapılacak köprü, Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara Bölgesi’nin de 5. asma köprüsü olarak hizmet verecek.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te açılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü, tamamlandığında “dünyanın en uzun aralıklı köprüsü” olacak.

Trakya’dan Ege ve Akdeniz’e uzanan ulaşım hattında Çanakkale’yi Marmara Bölgesi’nde çok önemli konuma taşıyacak köprü, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirilecek.

İki yakanın birbirine, kenar açıklıklarıyla kendisinin toplam uzaklığı 3 bin 860 metre ve viyadükleriyle 5 kilometre üzerinde olacak köprünün iki ayak arasındaki açıklığının ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’ü taçlandırmak için 2 bin 23 metre olarak belirlendi.“Dünya çapında proje” olarak nitelendirilen, 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak köprünün temel atma töreni için Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisinde tören alan oluşturuldu.

YORUMLAR 18
 • samimi 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp uzaya telefelik yapacakmis .
  Cevapla
 • koray derik 1 yıl önce Şikayet Et
  demiryolu geçişi için ayrı bir köprümü yapılacak ?
  Cevapla
 • Mert KAYA 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi köprümüzü kendimiz yaptığımız günleri de göster Ya Rabbi.
  Cevapla
 • leyla 1 yıl önce Şikayet Et
  hepimiz kardes hepimiz bir, hepimiz birimiz icin oldugumuz zaman, Asaletli ve ecdadimizin devami olan bir millet olacagiz, ayristirmayi birakalim. nasil 102 yil gecmesine ragmen sehitlerimiz ve canakkalenin ruhu degismediyse, birligimiz ve beraberligimizin ruhuda degismesin.Varol canakkale, varol kahraman sehitlerimiz, gururumuz, onurumuz, mekanlariniz cennet olsun.
  Cevapla
 • lazo 1 yıl önce Şikayet Et
  referandimda bi evet ciksin siz gorun ondan sonra neler olacak kimse durduramaz hacli avrupasi reisin elini opecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle