Milyonların beklediği zam yarın belli olacak

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücreti yarın yapacağı toplantıyla belirleyecek

Milyonların beklediği zam yarın belli olacak
Milyonların beklediği zam yarın belli olacak
GİRİŞ 28.12.2016 12:03 GÜNCELLEME 28.12.2016 12:03
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücreti yarın yapacağı toplantıyla belirleyecek. Tarafların zam oranında anlaşması halinde, yeni asgari ücret rakamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanacak.

Yaklaşık 6,5 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde sona yaklaşıldı. İlk toplantısını 6 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 12 Aralık'ta Türk-İş Genel Merkezinde, üçüncü toplantısını 21 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) düzenleyen komisyon, dördüncü ve son olması beklenen toplantısını yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapacak.

İşçi kesimini Türk-İş'in, işveren kesimini ise TİSK'in temsil edeceği yarınki toplantıda tarafların zam oranında anlaşması halinde, milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret rakamı Bakan Müezzinoğlu tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET BİN 300 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin 300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlilerinde ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 935 lira 23 kuruş düzeyinde. Bunun bin 647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 4
 • sefa 3 yıl önce Şikayet Et
  1400 lira gelir bence 2017 tasarruf yılı ilan etti binali yildirim
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  valla ayni biraksinlar 1300 yaptilar 300 direk aldilar zaten simdi iyi bi zaman olursa hersey iki katina cikar elde yine bisey kalmaz birak borc kalir
  Cevapla
 • hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  bi kere de şu asgari ücretle çalışanların yüzünü güldürün be... kendi maaşınız icin bir gecede yasayi değiştirirsiniz ama iş asgari ücretle çalışana gelince 1 ay boyunca ne kadar zam yapalim diye uğraşıp durursunuz.. hep işverenin istediği mi olsun ya.. bi kere de bizim dediğimiz olsun da bizde size hakkimizi helal edelim.
  Cevapla
 • dadal 3 yıl önce Şikayet Et
  Bin 400.lira yapsalar öpün başınıza koyun
  Cevapla