Büyük gün geldi, pazarlıklar başlıyor

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını yapıyor.

Büyük gün geldi, pazarlıklar başlıyor
Büyük gün geldi, pazarlıklar başlıyor
GİRİŞ 06.12.2016 09:15 GÜNCELLEME 06.12.2016 10:09
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, 2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlubaşkanlığında başladı.

İŞTE TEMSİLCİLER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu'ndaki toplantıda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, Bakanlık Müsteşarı Ahmet Erdem, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in de katıldığı toplantıda, Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir başkanlık yapıyor.

KOMİSYON 15 KİŞİDEN OLUŞUYOR

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET BİN 300 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin 300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 935 lira 23 kuruş düzeyinde. Bunun bin 647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Emine 3 yıl önce Şikayet Et
  Desenize küçük ișletmeler yandı...... Kardeșim niye zorunlu hale getiriyorsunuz'ki, Birakin isteyen 1000.tl ye çalișmak istiyorsa çalișsinki ,küčuk ișletmeler zarar görmesin. ,,zaten yüksek maaș veren veriyor, eee sorun nerede...
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  bu piyasada en az 20 bin lira olması bekleniyor asgari ücretin herşeye zam geldi kriz var eğer asgari ücrette zam az olursa vayy halimize
  Cevapla
 • Akilli ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Senin okjma yazman yok anlașilan . Gitte öğren.
  Cevapla