2017’de dalgalı maaş dönemi

Zorunlu bireysel emeklilik kanununa göre, 45 yaşın altında çalışanlardan Ocak 2017 itibariyle her ayki prime esas kazançlarının yüzde 3’ü kadar kesinti yapılacak.

2017’de dalgalı maaş dönemi
2017’de dalgalı maaş dönemi
GİRİŞ 26.10.2016 06:59 GÜNCELLEME 26.10.2016 17:55
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Prime esas kazanç sistemi ise Türkiye’de asgari ücrete endeksli yürüyor, 2016 yılı rakamlarına göre şu anki prime esas kazancın alt limiti bin 647 TL iken, üst limiti 10 bin 705 TL düzeyinde bulunuyor. Prime esas kazançlar “asıl ücretler, kazançtan hisse şeklinde ödenen ücretler, primler, ikramiyeler, fazla mesai ücreti” gibi kalemlerden oluşuyor. Bu nedenle bir ay içinde çalışana yapılacak ödeme, bu yıl için üst limit olan 10 bin 705 TL’nin üstünde olursa; limiti aşan bölüm 2. ayın prime esas kazançlarına dahil ediliyor. Aynı şekilde, ücretsiz izin dönemlerinde de prim yatırılmıyor.

Bu dönemde ücret dışında ikramiye, prim gibi bir para ödenmişse sonraki ay içinde prime esas kazanca dahil edilip, priminin ödenmesi gerekiyor.

HER AY FARKLILIK GÖSTERECEK

Bu da, prime esas kazancın çalışanların bir bölümü için her ay farklılaşması anlamına geliyor. Zorunlu bireysel emeklilik kanununa göre, katkı payı için maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmış durumda. Ancak böyle bir düzenleme henüz yapılmadı. Şu anki haliyle düzenleme yürürlüğe girerse, belli bir maaşın üstünde alan birçok çalışanın maaşında her ay değişen bireysel emeklilik kesintisi yapılacak. Çalışanların her ay kesinti oranının değişmesi nedeniyle özellikle büyük şirketlerde sadece tek bir kişinin bu işle ilgilenmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Erhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben yurt dışında calişiyorum aynı sistem Burdada var çalışandan kesilen kadar isverendende kesiliyor ve bir okadarda devlet teşvik veriyor Ama mecburi degıl işçi isterse oluyor
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriye lilere para yetmiyor herhalde hükümet fon bulmaya çalışıyor
  Cevapla
 • mmm 2 yıl önce Şikayet Et
  saçmalık üç kürüş para alnaların parasına el koyma yönetemi. zaten bürrüt sistemde saçmaydı her ay farklı maaş alıyorsun. böyle bir düzen ancak karmaşa amaçlıyor karmaşadan fon oluştutuyorlar neden açık ve sabitr maaş sistemi yapılmıyor.
  Cevapla
 • Mehmet Zeki 2 yıl önce Şikayet Et
  Millet artık 3 kuruşla geçinirken,onada göz diktiniz.Zaten yetmiyor birde BES çıkardınız.Tüm ücretliler 3 ay sonra bu tuhaf Kararınızın ne kadar yanlış olduğunu BES'ten çıkarak gösterecektir.Göreceksiniz..
  Cevapla
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  zorunlu bes adı herneyse.hiç önemli değil şuan kurtuluş savaşı veriyoruz reis maaşımızın dörtte birini hazineye verin desin veririm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle