Elektrik faturalarında yeni dönem

Elektrik dağıtım şirketleri, sayaçları en az 25 en fazla 35 gün olarak belirleyecekleri dönemler içinde ve her ay bir defa okuyacak.

Elektrik faturalarında yeni dönem
Elektrik faturalarında yeni dönem
GİRİŞ 04.08.2016 12:11 GÜNCELLEME 04.08.2016 12:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik kullanımında, mevzuatın gerektirdiği özel haller dışında, tüketiciye aynı dönem için birden fazla fatura gelmesinin önüne geçmek için düzenlemeye gitti.

EPDK'nın, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, elektrik dağıtım şirketleri, elektrik sayaçlarını en az 25 en fazla 35 gün olarak belirleyecekleri dönemler içinde her takvim ayında bir defa okuyacak ve bu, aylık okuma olarak kabul edilecek.

Ayrıca elektrik tüketim miktarının tespiti, okuma ve fatura dönemlerine ilişkin ön ödemeli sayaç kullanılması gibi haller dışında, ödeme bildirimine esas fatura dönemi, aylık olarak veya bir yılı geçmemek üzere daha uzun dönemlerle perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmada belirlenecek.

Perakende Satış Sözleşmesi kapsamında; aynı ay içinde enerjinin borçtan dolayı kesilmesi, sözleşmenin sona ermesi veya feshi veya tedarikçi değişikliği nedeniyle yapılacak faturalamalar gibi mevzuatta özel olarak tanımlanan haller dışında, birden fazla faturalama yapılamayacak.

VADE FARKSIZ TAKSİT İMKANI

Değişiklikle, tüketicinin talebi halinde, faturalamanın 3 ayı geçmesi durumunda, dönemi içindeki ay sayısını aşmamak üzere, tüketiciye vade farkı uygulanmaksızın taksit imkanı da sağlandı.

Mevzuatın gerektirdiği özel haller dışında aynı ay içinde birden fazla faturalama yapılmasına engel olacak değişiklikle, zamanında ödenmeyen borçlara ilişkin olarak, uygulamada tüketicilerin çok düşük miktardaki bedeller için yasal takibe alınıp vekalet ücreti ve icra masraflarının eklenerek mağdur edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Değişiklik, şirketlerin tüketiciler hakkında yasal yollara başvurabilmesi ve icra sürecini başlatabilmesi için elektriğin fiilen kesilmesi, sözleşmenin feshedilmesi ve güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi zorunluluğu da getiriyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
elektrik faturası
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • osman 3 yıl önce Şikayet Et
  sayın enerji bakanı çalık yedaş pkk ya çalışıyor haberin olsun....yedaş ın taşeronu arda elektrik onun da taşeronları....diyel elk.--sereyan elk.ve mansur coşarın şirketinin işçilerinin yüzde 90 ı pkk sempatizanı yada pkk lı yedaş para kazanacağım diye ucuza bu pkk şirketlerine ihale verdi lütfen çalık yedaşın ihalesini feshediniz taşeronları pkk lı işçi çalıştıran şirketlere polis asker ve vatan hainlerine yedaş ihale veriyor.
  Cevapla
 • ERTAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Bana neden 70 - 90 arası geliyor elektrik bende 6 kişilik nüfüsüm istanbulda.Lambaları led ampul yaptım - tv lcd - buz dolabı eskisi çok yakıyordu yenisi iyi az yakıyor bulaşık makinası çamaşır makinası ütü hepsi var.tek klima yok acaba klimamı çok harcıyor.
  Cevapla
 • kaçak 3 yıl önce Şikayet Et
  2 oda 1 salon ve 5 nüfus. Aylık elkt faturası 300 - 450 arası. Asgari ücretin yarısı gitti sayılır. Eee... kira, su, gıda, şahsi masraflar vs. ne olacak! Köleyim ben galiba! Galiba ben de kaçak elktrik kullanacağım!
  Cevapla
 • kanki 3 yıl önce Şikayet Et
  ne yaptın hacım ya 300-450 elektirik faturası normal değil bence gelip evinizi bir incelesin polis abiler :)
  Cevapla
 • tasarruf 3 yıl önce Şikayet Et
  hacı ne yapıyon sen ya şirketmi işletiyon 300 450 arası benim şirket var senin iki katı ama okadar fatura gelmiyor
  Cevapla
 • batman 3 yıl önce Şikayet Et
  Batman da 2 oda 1 salon 5 nüfus 300 - 450 arası elektrik faturası ödüyorum. Galiba ben de kaçak yapacağım elektiriği. Asgari Maaşın yarısı gidiyor. Eee... kira, su, erzak, ne olacak!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle