Yabancı yatırımcı için özel paket! İşte 10 madde

Yabancı yatırımcının önünü açmak için 10 maddelik paket hazırlandı.

Yabancı yatırımcı için özel paket! İşte 10 madde
Yabancı yatırımcı için özel paket! İşte 10 madde
GİRİŞ 04.05.2016 10:27 GÜNCELLEME 04.05.2016 16:03

Hükümet, küresel yatırımcıya özel davetiye hazırladı. Dünya devlerinin bölge ofisleri ve üretim merkezlerini Türkiye'ye taşımasını teşvik edecek 10 maddelik yatırım paketi bu hafta Bakanlar Kurulu'na sunuluyor. Buna göre, Yunanistan, İtalya, İngiltere'deki bölge ofisini Türkiye'ye taşıyan firmaların gelir ve kurumlar vergisinde indirime gidilecek. Damga vergisi-harç yükü azalıyor, ücretsiz danışmanlık hizmeti başlıyor. Bölgesel üretim merkezi kavramı da ilk kez vergi yasalarına giriyor.

BÖLGESEL ÜRETİM MERKEZİ

Tasarı yatırım ortamının iyileştirilmesi başta olmak üzere eylem alanındaki birçok konuyu kapsıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Türkiye bölgesel hizmet merkezine dönüşecek" müjdesini verdi. Pakette Damga Vergi ve Harçlar Kanunu'na ilişkin de düzenlemeler yer alıyor. Azami tutardan vergi alınan sözleşmelerde değişiklik yapılmak istendiğinde artan bedele ilişkin damga vergisi alınmayacak. Düzenleme kapsamında kamu ihalelerinde iptal olması halinde damga vergisi iade edilecek. Pakette, Kurumlar Vergisi'nde yapılan indirimin kapsamı genişletilecek.

10 ÖNEMLİ HAMLE

 Bölge ofisini Türkiye'ye taşıyana vergi teşviki
 Bölgesel üretim merkezini getiren Kurumlar Vergisi vermeyecek
 Yatırımcının damga vergisi ve harç yükü azalıyor
 Yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmeti başlıyor
 Girişimciye düşük faizli kredi sunuluyor
 Yatırım arazileri envanteri yatırımcıya açılıyor
 Teknoloji yatırımlarına uzun vadeli kredi
 Gümrük işlemleri kolaylaşıyor
 Enerji lisans-ruhsat-izin işlemleri hızlanıyor
 İşyeri açma bir haftayı geçmeyecek

BES'TE KALANA MAAŞ DESTEĞİ

Ağbal , BES veya hayat sigortasında bir süre sistemde kaldıktan sonra toplu ödeme almak yerine aylık maaşa dönenlere vergisel teşvik getireceklerini söyledi. Ağbal, "BES'te kalmak için öngörülen sürelere yaklaşıldı. Kişilerin biriken paralarını toplu almak yerine sistemde kalarak aylık ödemeye geçmeleri halinde mevcut vergileme sisteminde de onların lehine iyileştirme düzenlemeleri yapıyoruz" dedi.

MUHTASAR İLE SOSYAL GÜVENLİKTE BİRLEŞME

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele ve Gelir İdaresi'nde İdari Kapasitenin Artırılması Teknik Yardım Projesi'nin tanıtımında konuşan Bakan Ağbal, muhtasar beyanname ile sosyal güvenlik bildirgesinin birleştirileceğini bildirdi. Ağbal, "Vergi tasarısında tasarrufun özendirilmesini sağlayacak birtakım vergisel düzenlemeler yapacağız" dedi. Ağbal, "Faizlerin düşmesini bekliyor musunuz?" sorusuna da "Merkez Bankası Başkanımız, Merkez Bankamız, yetkili kurumları, bütün bu gelişmeleri dikkate alarak bir karar verecektir" yanıtını verdi. Faizsiz finansa da destek mesajı veren Ağbal, "Faizsiz finans uygulamalarındaki ilave maliyetleri kaldırarak kredide fonlama maliyeti ne ise faizsiz finans kuruluşlarına da aynı şartları getireceğiz" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
yabancı
YAZDIR