Bakanlık ''vergi yüzsüzleri''ni açıkladı!

Maliye Bakanlığı, devlete 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu olan mükellefleri açıkladı.

Bakanlık ''vergi yüzsüzleri''ni açıkladı!
Bakanlık ''vergi yüzsüzleri''ni açıkladı!
GİRİŞ 27.12.2014 12:11 GÜNCELLEME 29.12.2014 09:23
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanlığı, devlete 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu olan mükellefleri açıkladı. Devlete toplam 14 bin 247 kişi ve kuruluşun 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu bulunuyor.

Maliye Bakanlığı, 30 Kasım 2014 tarihi itibarıyla 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu olanlar ile vergi ve ceza tarhiyatları kesinleşenleri, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinden kamuoyuna duyurdu.

İLK SIRADA HİLMİ BAŞARAN YER ALIYOR

Devlete toplam 14 bin 247 kişi ve kuruluşun 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu bulunuyor. Listenin ilk sırasında 839,4 milyon liralık borç ile Hilmi Başaran yer aldı.

Başaran'ı 672,5 milyon liralık borç ile İMARBANK OFFSHORE LİMİTED ŞİRKETİ, 433,6 milyon liralık borç ile SPORTİNGBET COM.ALDERNEY LTD. ve 385,8 milyon lira borç ile İFLAS. HAL. İMAR BANKASI T.A.Ş. ANKARA ŞB. takip etti.

"BORÇLULARA 31 ARALIK'A KADAR YAPILANDIRMA FIRSATI"     

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulamayla, vergisini zamanında ödeyerek vatandaşlık görevini yerine getirenlerin hakkını koruduklarını söyledi.
     
Her vatandaşın vergisini zamanında ödemesinin önemine işaret eden Şimşek, "Yüzsüzleri herkes tanımalı, bunlar 77 milyona borçlu" dedi.
     
Kanunun kendilerine bu hakkı verdiğini belirten Şimşek, "Borcunu ödemeyenler konusunda icra hükümlerini titizlikle uyguluyoruz, bu borçların önemli bir kısmı iflas etmiş kişilere ait. İcra yoluyla takibe uğramak istemeyenler, borçlarını ödeme konusunda mutlaka vergi dairelerimiz ile irtibata geçmeli. Mevcut yasal düzenlemeler kapsamında kendilerine mutlaka yardımcı olunacaktır" dedi.
     
Şimşek, Bakanlığın geçmiş yıllara oranla daha gelişmiş teknoloji ve insan kapasitesine sahip olduğunun altını çizerek, sektörlerin vergi kaçırma alanlarını daralttıklarını kaydetti.
     
Kayıtdışının, devletin daha az kazanması, vatandaşın daha az hizmet alması anlamına geldiğini vurgulayan Şimşek, böyle bir adaletsizliğe kesinlikle izin vermeyeceklerini bildirdi.
     
Şimşek, borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6552 sayılı Kanun'un çok önemli bir fırsat olduğunu da hatırlatarak, "Borçlu tüm vatandaşlarımıza 31 Aralık 2014 tarihine kadar kanundan yararlanmak üzere başvurmaları gerektiğini hatırlatmak isterim" diye konuştu.
     
DUYURU YILIN SON GÜNÜNE KADAR KALACAK


Maliye Bakanlığı, Vergi Usul Kanunu'na göre mükelleflerin kesinleşen vergi ve cezaları ile vadesi geçtiği halde ödenmemiş bulunan vergi ve ceza miktarlarını kamuoyu ile paylaşabiliyor.
     
Bakanlık, bu kanun kapsamında, 250 bin liranın üzerindeki kesinleşen vergi ve cezaları ile vadesi geçtiği halde ödenmemiş vergi ve cezaları 10 Aralık-25 Aralık 2014 tarihleri arasında vergi dairelerinin ilan panolarında açıklamıştı.
     
Maliye Bakanlığı şimdi de 1 milyon liranın üzerinde borcu olanlar ile kesinleşen vergi ve cezaları bulunanları GİB'in internet sitesinden duyurdu. Söz konusu duyuru, 31 Aralık 2014 tarihine kadar GİB'in internet sitesinde kalacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 10
 • saffet 5 yıl önce Şikayet Et
  bu ülkede devlet yokmu.neden vegileri toplamıyor.bu nasıl iş
  Cevapla
 • halirbam 5 yıl önce Şikayet Et
  bütün YORUMLARA katiliyorum ama sunuda biliyorumki yorumcular yarin MILYONER olsun ... süper ISADAMI olsun ... nerede ne kadar daha az VERGI veririm hesabini yaparlar ... ben dahil ... kimse kimseyide kandirmasin ... TÜRKIYEDE vergi kaciran degil KACIRAMAYANLAR sikayetci :-)
  Cevapla
 • Ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücretlilerden de artık zenginler gibi %20 gelir vergisi alınacak. Yazıklar olsun.
  Cevapla
 • gürkan demir 5 yıl önce Şikayet Et
  hani aydın doğanların adını göremedim lisdede bir ara kaç milyon lira borçu vardı ne oldu odedılermı yoksaa..
  Cevapla
 • yasin 5 yıl önce Şikayet Et
  zengine bişey derlermi asgari ücretliden tak diye kesip alırlar haram olsun benden kesilen tek kuruş vergimmm.............
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle