'Asgari Geçim İndirimi' zamlı yatacak!

Asgari ücrete yapılan zam, asgari geçim indirimine de yansıyacak. 12 milyon işçi ile 2,5 milyon memurun asgari geçim indirimi yılbaşından itibaren zamlı yatacak.

'Asgari Geçim İndirimi' zamlı yatacak!
'Asgari Geçim İndirimi' zamlı yatacak!
GİRİŞ 30.12.2012 09:08 GÜNCELLEME 30.12.2012 09:51
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Böylece yaklaşık 14,5 milyon kişinin gelirinde, asgari ücrete bağlı olarak artış meydana gelecek. Halen bekâr bir işçi için 66,4 lira olan asgari geçim indirimi 7 lira artarak yılbaşından itibaren 73,4 lira olacak. Eşi çalışmayan 4 çocuklu biri için ise 113 lira olan asgari geçim indirimi 11 lira artarak 124 liraya çıkacak.

Zaman'dan İsa Yazar'ın haberine göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bir aylık çalışmanın ardından asgari ücrete yıllık toplamda 8,6 yüzde zam yapılmasını kararlaştırdı. Zam sonrası asgari ücret 774 TL'ye yükseldi. 1 Temmuz'dan itibarense 804 TL olacak. Yapılan bu zam, sadece asgari ücretle çalışan 5 milyon kişiyi ilgilendirmiyor. Artış, çalışanların maaşlarında da artış meydana getirecek. 14,5 milyon kişinin asgari geçim indirimi, asgari ücretteki artışa paralel olarak 7 ile 11 TL arasında artacak.

Uzun yıllar fiş biriktiren Türk halkı, 2008'den itibaren bu çileden kurtuldu. Bu tarihten itibaren vergi iadesi yerine geçmek üzere asgari geçim indirimi uygulaması başladı. 4 yıldır sorunsuz uygulanan asgari geçim indirimi, brüt asgari ücret esas alınarak belirleniyor. Asgari geçim indirimi miktarları, kişilerin eşlerinin çalışıp çalışmadığı ve çocuk sayısına göre değişiyor. Asgari geçim indirimi, her yılın ilk altı aylık asgari ücret tutarlarına göre belirleniyor. İkinci altı aylık dönemdeki asgari ücret, asgari geçim indirimini etkilemiyor. Öğrenim gören çocuklar 25 yaşına kadar asgari geçim indirimi hesabında dikkate alınıyor.

774 TL olan asgari ücretin işverene maliyeti 1.140 TL

Yeni asgari geçim hesabına göre evli olup eşi çalışmayan birisi, 79,79 TL asgari geçim indirimi alırken 1 Ocak'tan itibaren 88,07 TL asgari geçim indirimi alacak. Aynı kişi tek çocuklu ise alacağı asgari geçim indirimi 99 TL olacak. Eşi çalışmayan 4 çocuklu birisi 124 TL asgari geçim indirimi alırken aynı kişi eşi çalışıyorsa 110 TL alacak.

Öte yandan yeni yılda 774 TL'ye çıkarılan asgari ücretin işverene maliyeti ise 1.140 TL olacak. Brüt asgari ücretten yüzde 14 SSK primi işçi payı, yüzde 1 İşsizlik Fonu primi, yüzde 15 Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesiliyor. Bu kesintiler nedeniyle işçinin eline 774 olarak geçen asgari ücretin brütü 978 TL'ye çıkıyor. Bu brüt rakam üzerinden yüzde 14,5'lik SSK pirimi işveren payı ile yüzde 2'lik İşsizlik Fonu işveren payı ödeniyor.  Bu nedenle asgari ücretin işverene maliyeti şu an 1.140 TL'yi buluyor. İkinci altı ay içinse bu rakam 1.190 TL'ye çıkacak.

KAYNAK: ZAMAN

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 6
 • mustafa 7 yıl önce Şikayet Et
  özel sektörde çoğu işveren. asgari geçim indirimini veriyorum gösteriyor,çalışana vermiyor..
  Cevapla
 • Nurbaki BEYDOĞAN 7 yıl önce Şikayet Et
  ibrahim güneş. bu bedeli ilk kez ak parti getirdi. sen neyin hesabını yapıyorsun be? daha önce böyle bir hakkın vardıda şimdi mi az veriliyorda utanmadan ALLAH hesabını sorsun diyorsun. hükümet kafadan 100 tl para veriyor utanmadan beğenmiyorsun daha. kaç milyon çalışan var haberin varmı? alışmışsınız emeksiz yemeğe tabi.
  Cevapla
 • kartal tibet 7 yıl önce Şikayet Et
  halit zamdır o hökömet veriyo onu.. başka parti yapsa ne sallardı yorumcular ile gazete emme akp yapıyore ondan zamdır. hemde koooskocaman 7 lira zam yapıyor. harca harca bitmeyore.
  Cevapla
 • hüseyin sarı 7 yıl önce Şikayet Et
  yok artık. asgari ücretle başbakan değil beş çocuk bir çocuğa baksında görelim millet vekili bakan maaşı agari ücretli çalışanın 1 yıl boyunca eline bile geçmiyor bu nasıl adalet ve kalkınma partisi
  Cevapla
 • ibrahim güneş 7 yıl önce Şikayet Et
  aile hayatının sallandığı. şu dönemde akp nin evinde oturup çocuğuna bakan kadına verdiği aylık 11 tl.. ALLAH hesabını sorsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle